Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει;

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #1

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Ήμουν στο σπίτι ενός φίλου μου νωρίτερα, και είδα κάτι πολύ ενδιαφέρον. Εκεί που τα λέγαμε βγάζει ένα μικρό πλαστικό μηχανάκι, ανοίγει μια σακούλα γεμάτη καπνό, βάζει λίγο στο μηχανάκι, μετά του κούμπωσε στην άκρη ένα έτοιμο εργοστασιακό στριμμένο τσιγάρο με κόκκινο φίλτρο κομπλέ αλλά άδειο, και μια στιγμή μετά το τσιγάρο πέρασε από το μηχανάκι και βγήκε γεμάτο, σφιχτό, σαν κανονικό. Μου εξήγησε πως ο καπνός ήταν χύμα από το Αγρίνιο κατευθείαν από παραγωγό (15 ευρώ το κιλό), ενώ το μηχανάκι και τα έτοιμα τσιγάρα για γέμισμα πωλούνται λέει στα περίπτερα με μικρό κόστος (200 έτοιμα τσιγάρα για γέμισμα 1,5 ευρώ, το μηχανάκι που γεμίζει δύο τσιγάρα μαζί κοστίζει 8,50 ευρώ).

Ξέρει κανείς τι παίζει με τον χύμα καπνό; Καπνίζει κανείς χύμα καπνό να μας πει εντυπώσεις; Πως διατηρείται; Τι προβλήματα μπορεί να εμφανιστούν δεδομένου ότι δεν έχει περάσει καμία επεξεργασία εκτός από το ψιλοκόψιμο; Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στο διαδίκτυο είδα πως αν λένε βάλεις μια φέτα μήλο ή πορτοκάλι μέσα στη σακούλα παίρνει το άρωμα ο καπνός και διατηρεί και την υγρασία του. Τι ισχύει λοιπόν, γνωρίζει κανείς να μας πει; Άλλα "μυστικά" και "κόλπα" για μεγαλύτερη απόλαυση; Σκέφτομαι να πω στον φίλο μου να μου εξοικονομήσει και μένα ένα κιλό για να δω αν μπορώ να το συνηθίσω μιας και η μείωση στο κόστος καπνίσματος είναι πραγματικά εντυπωσιακή.
The administrator has disabled public write access.

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #2

• Graven
  • Graven's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 67
Καλησπέρα MADnJIM.
Το θέμα του χύμα καπνού είναι καθαρά προσωπική υπόθεση.
Αν σου άρεσε το χαρμάνι και έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις μια σεβαστή ποσότητα για να έχεις απόθεμα για αρκετό καιρό(απόσο ξέρω απο την μια και μοναδική φορά που είχα την δυνατότητα να αγοράσω απο μια άκρη που είχα και εγώ στο Αγρίνιο, ο συγκεκριμένος έιχε κρατήσει μια ποσότητα απο την παραγωγή του, αμέσως μετα τη συγκομιδή, και την πουλούσε)που σημαίνει οτι μετά τον χειμώνα θα είναι όλο και πιο δύσκολο να βρείς χύμα καπνό, εκτος και αν είσαι πολύ καλά δικτυωμένος.
Στα της συντήρησης προσωπικά ένα κολπάκι που ξέρω, λόγο το οτι δεν μου αρέσουν τα φρούτα με τον καπνό, στο ταπερ ή στην καπνοσακούλα που θα έχεις τον καπνό, βαλέ ένα βαμβακερό πανάκι νοτισμένο καλά με νερό. Ο καπνός θα λειτουργήσει σαν σφουγάρι και να συγκρατήσει όλη την υγρασία.
Στη διαδικασία καπνίσματος, τώρα αυτό είναι προσωπική διαδικασία και αν μου επιτρέπεις "ιεροτελεστία" γαι τον καθένα.
Αν προτιμάς το στριφτο (προσωπικά το προτιμώ) τα πράγματα είναι πιο ευκόλα και πιο φτηνά.
Αν πάλι δεν ξέρεις να "στρίβεις" ένα τσιγάρο, ή δεν είσαι διατεθειμένος να μπεις σε τέτοια διαδικασία, υπάρχουν και έτοιμα χωνιά και μηχανήματα που τα γεμίζουν με καπνό.
Αυτά απο μένα και ελπίζω να βοήθησα.
The following user(s) said Thank You: MADnJIM

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #3

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση. :)
Καπνό καπνίζω, του εμπορίου, και φυσικά ξέρω να στρίβω τσιγάρα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μου έκανε εντύπωση το μηχανάκι που του γέμιζε ήδη στριμμένα τσιγάρα. Κάνα δυο από τα δικά του που δοκίμασα δεν μου έκαναν ούτε κρύο ούτε ζέστη, που σημαίνει ότι με τέτοια διαφορά στο κόστος μια χαρά μου άρεσε το χαρμάνι του. Άκρες έχω, και αυτό το φιλαράκι μπορεί να μου βρει, και εγώ γνωρίζω μερικά καλόπαιδα από το Αγρίνιο που μπορούν να με εξυπηρετήσουν. Το μόνο που με κάνει ακόμα να διστάζω είναι πως δεν έχει καμία απολύτως επεξεργασία, και δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι καλό, κακό, ή αδιάφορο με τη γεύση του μόνο να έχει σημασία.

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #4

• Graven
  • Graven's Avatar
  • Storekeeper
  • Thank you received: 67
Κοίτα,η επεξεργασία που γίνεται στο εργοστάσιο, γίνεται με διάφορα χημικά για να δώσει γεύση αλλά και για την πίσσα και νικότινη πού έχει το κάθε
brand του εκάστοτε εργοστασίου.
Αλλά και ο χύμα καπνός έχει και αυτος τα διαφορα χημίκα(φυτοφάρμακα,ζιζανιοκτόνα κλπ) αλλά καποια μορφη επεξεργασίας που εξαρτάτε απο τον κάθε παραγωγό-έμπορο χύμα καπνού(βρασμός,ατμός, προσθήκη διαφορων μπαχαρικών ή ακόμα για χημίκων για την γεύση).
Πάντως σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ οτι ο χύμα καπνός είναι πιο επικίνδυνος απο αυτόν του εμπορίου.
Στην τελική εσύ εχεις και το καρπούζι και το μαχαίρι, αφού σε συμφέρει οικονόμικα αλλά και το χαρμάνι του είναι "ευκολόπιοτο", δεν βρίσκω λόγω να μην κάνεις έστω και μια δοκιμή.

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #5

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Computer Engineer / Tech Enthusiast
  • Thank you received: 670
Το κάπνισμα κάνει κακό στην υγεία.

Από την άλλη τυχαίνει να είχα έναν φίλο από το Αγρίνιο και είχε πάρει καπνό από εκεί. Λέει ότι δεν είναι ότι καλύτερο αλλά για την τιμή του είναι μια χαρά. Αν θυμάμαι καλά είπε ότι είναι λίγο πιο βαρύς και ότι είχε λίγο μεγαλύτερα κομματάκια καπνού από τον εργοστασιακό. Για να τον διατηρήσει, απλώς τον έβαζε στο ψυγείο (ή κατάψυξη)
Για οικονομία είναι καλή επιλογή, αλλά όχι καλύτερη από το να κόψεις το κάπνισμα :P

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #6

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • La Li Lu Le Lo
  • Thank you received: 275
Προσωπικά δεν μου αρέσει και τόσο. Εχω δοκιμάσει από διάφορους μάλιστα. Για την τσέπη πάντως ειναι παρά πολύ καλή λύση. Για το λαιμό δεν ξέρω :p

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #7

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Σπύρο λεπτοκομένος και ξανθός είναι. Η εμεπειρία είναι διαφορετική και σίγουρα απέχει από το εμπόριο, αλλά δεν παύει να είναι συμφέρουσα.
150 ευρό έχει ο βελονισμός για το κόψιμο με σοβαρά αποτελέσματα. Κάποια στιγμή θα το προχωρήσω. Μέχρι τότε το ευχαριστιέμαι με πρίγκιπα.
ZeitGeist

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #8

• stark1st
  • stark1st's Avatar
  • Moderator
  • News Editor @Unboxholics
  • Thank you received: 62
Ο χύμα καπνός συμφέρει απίστευτα οικονομικά, αλλά πρέπει να ψάξεις αρκετά ή έστω να έχεις γνωστό για να πάρει και ένα καλό αποτέλεσμα... Εγώ προσωπικά καπνίζω τον Γιωργάκη τον Καρέλλια σε στριφτό και είμαι ευχαριστημένος.

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #9

• DePalouk
  • DePalouk's Avatar
  • Packer
  • Κοντοσούβλι Enthusiast
  • Thank you received: 84
Είχα πάρει από έναν γνωστό τον πρώτο χρόνο φοιτητής αλλά σκέτος δεν με τρέλανε, όμως όταν τον αναμείγνυα με τον drum (50-50 περίπου) ήταν μια χαρά.

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #10

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
Οκέυ παιδιά, το 'πιασα. Θα το δοκιμάσω και θα δείξει στην πορεία.

Theo και Σάββα, καλά τα λέτε για κόψιμο (καπνίσματος λέμε, μη μπερδευτεί κανείς :P), αλλά ποιος σας είπε πως θέλω να το κόψω; Το φαΐ μπορεί να το κόψω, το κάπνισμα ποτέ (όσο περνάει από το χέρι μου φυσικά). Για την ακρίβεια ούτε σαν σκέψη δεν περνάει από το μυαλό μου. Στο φινάλε όπως έλεγε κάποτε κι ο ποιητής, "Άσε με να κάνω λάθος, μη μου λες τι είν' σωστό, δε γουστάρω τους σωτήρες, δεν γουστάρω να σωθώ".. :)

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #11

• Akis_Insane
  • Akis_Insane's Avatar
  • Unpacker
  • ...suddenly... life has new meaning...
  • Thank you received: 442
Φανατικος καπνιστης Σπυρο , φτανεις σε σημειο να λες οτι θα κοψεις το φαι και οχι το τσιγαρο... :ohmy:
Ποσο καπνιζεις δηλαδη απο περιεργεια...?!?
Εγω ειμαι αντικαπνιστης παντως , δυο τρεις φορες το εβαλα στο στομα μου για μια τζουρα (σε επηρεια αλκοολ...) :whistle::lol:

Χύμα καπνός για στρίψιμο, τι παίζει; 3 years 6 months ago #12

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
Akis_Insane wrote:
Φανατικος καπνιστης Σπυρο , φτανεις σε σημειο να λες οτι θα κοψεις το φαι και οχι το τσιγαρο... :ohmy:
Ποσο καπνιζεις δηλαδη απο περιεργεια...?!?
Εγω ειμαι αντικαπνιστης παντως , δυο τρεις φορες το εβαλα στο στομα μου για μια τζουρα (σε επηρεια αλκοολ...) :whistle::lol:

Κοίτα Άκη, καπνίζω από τα έντεκα και είμαι σαράντα δύο. Δεν είναι θέμα φανατισμού, αλλά ευχαρίστησης, και οπωσδήποτε επιλογής. Παλιότερα έφτανα και τα τέσσερα Prince τη μέρα, αλλά ξυπνούσα στις 4 το πρωί και κοιμόμουν στις μία το βράδυ κι όλη μέρα στην τσίτα. Σε νορμάλ συνθήκες ενάμισι πακέτο τη μέρα, ή τώρα πια έναν καπνό LM 20gr τη μέρα.
Εξάλλου το ρητό λέει πως "τα τρία καλύτερα πράγματα στη ζωή είναι ένα ποτό πριν κι ένα τσιγάρο μετά". Εγώ δεν πίνω αλκοόλ (η μπύρα δεν πιάνεται, είναι αναψυκτικό), αν φύγει και το τσιγάρο πάνε τα δύο από τα τρία. Αμαρτία.. :silly::)