Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Bring Them Back

Bring Them Back 3 years 3 months ago #1

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
  • Ζαλίζομαι... Σταματήστε τον κόσμο να κατέβω...
  • Thank you received: 522
Θα έπρεπε να κρυβόμαστε από τη ντροπή μας!! Δύο ολόκληρα χρόνια γίνεται η καμπάνια του Bringthemback.org που προσπαθεί να μαζέψει 1.000.001 συμμετοχές για να τεθεί το θέμα των Μαρμάρων του Παρθενώνα που κλέψανε οι Βρετανοί στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Αλλά είμαστε τόσο αδιάφοροι, τόσο ωχαδερφιστές και σταρχιδιστές που μετά βίας περάσαμε τις 150.000!! Μπράβο μας, είμαστε πραγματικά άξιοι της μοίρας μας..

Μπείτε στο www.bringthemback.org/ , δείτε, ενημερωθείτε, πάρτε μέρος στην καμπάνια. Αν δεν κουνηθούμε οι ίδιοι πως περιμένουμε να γίνει κάτι;

Last Edit: 3 years 3 months ago by MADnJIM.
The administrator has disabled public write access.

Bring Them Back 3 years 3 months ago #2

• Akis_Insane
  • Akis_Insane's Avatar
  • Unpacker
  • ...suddenly... life has new meaning...
  • Thank you received: 442
Εχεις απολυτο δικιο Σπυρο... :blush::(
Μολις μπηκα και πηρα μερος... (καλιο αργα παρα ποτε)

Bring Them Back 3 years 3 months ago #3

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
Όπως το είπες Άκη, κάλλιο αργά παρά ποτέ. Μπράβο σου φίλε!.. :like:

Bring Them Back 3 years 3 months ago #4

• Marduk
  • Marduk's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 101
Όντως, νόμιζα ότι το θέμα έχει ξεχαστεί και δεν ασχολήθηκε κανείς, όχι πως δεν είχε μαζέψει τις απαραίτητες υπογραφές... το θεωρούσα δεδομένο ότι θα τις μαζέψει! Κρίμα...

Bring Them Back 3 years 3 months ago #5

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1568
Μπήκα και γω.

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ.

Bring Them Back 3 years 3 months ago #6

• teq
  • teq's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 205
Μπορεί να σας την χαλάσω αλλά το συγκεκριμένο site υπάρχει πολλά χρόνια (παραπάνω από δύο) και το goal των 1.000.000 έχει επιτευχθεί αλλά τίποτα δεν έγινε. Δεν μπορεί κιόλας να γίνει καθώς για να ληφθεί υπ' όψιν από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο πρέπει οι συμμετοχές να είναι μοναδικές και αυτό δεν γίνεται βάζοντας μόνο το email σου...

Έχω σπάσει στο pc μου κωδικό για την τιμή μου
και έχω σβήσει από τα αρχεία την ντροπή μου...

Bring Them Back 3 years 3 months ago #7

• MADnJIM
  • MADnJIM's Avatar
  • Unpacker
teq wrote:
Μπορεί να σας την χαλάσω αλλά το συγκεκριμένο site υπάρχει πολλά χρόνια (παραπάνω από δύο) και το goal των 1.000.000 έχει επιτευχθεί αλλά τίποτα δεν έγινε. Δεν μπορεί κιόλας να γίνει καθώς για να ληφθεί υπ' όψιν από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο πρέπει οι συμμετοχές να είναι μοναδικές και αυτό δεν γίνεται βάζοντας μόνο το email σου...

Εξαρτάται τι εννοείς ότι θα μας χαλάσεις φίλε Teq. Προσωπικά δεν μου χαλάς τίποτα απολύτως, δεν μίλησα για κάποιο τσιφλίκι μου αλλά για κάτι που μας αφορά όλους. Αν εννοείς ότι θα χαλάσεις την κουβέντα, και την ευκαιρία ίσως να γνωρίσουν-σκεφτούν-προβληματιστούν-ενεργοποιηθούν κι άλλοι, αυτό ναι, και πιθανότατα να το κατάφερες, δε νομίζω να ζήσει κι άλλο αυτό το τόπικ μετά από αυτό το ποστ. Γιατί αυτός ήταν ο σκοπός της δημιουργίας του τόπικ, να παραμείνει το θέμα στο προσκήνιο, να ανοίξει κουβέντα, να ακουστούν προβληματισμοί και απόψεις, να το γνωρίσουν όσοι πιθανόν το αγνοούν, κι όχι να στηρίξουμε κάποιο site. Το Ευρωκοινοβούλιο δεν θα μας λάμβανε υπ' όψη ακόμα κι αν μαζευόμασταν όλοι και πηγαίναμε απ' έξω με σημαίες και ταμπούρλα, γιατί οι λόγοι που οι Βρετανοί αρνούνται πεισματικά να αποκαταστήσουν αυτή την ιστορική αδικία και απάτη είναι άλλοι και λίγο πολύ γνωστοί, αλλά αυτό τι σημαίνει, ότι πρέπει να μην ασχολούμαστε καν; Ακόμα κι ο ψίθυρος είναι κάτι καλύτερο από τη σιωπή. Είναι κρίμα πάντως να βλέπεις όλο τον κόσμο να τρέχει και να προσπαθεί γι' αυτό το θέμα, κι εμείς απλά να το απαξιώνουμε και να μην ασχολούμαστε. Εξαιρέσεις υπάρχουν σίγουρα, και συγχαρητήριά τους, αλλά οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν μόνο τον κανόνα, κι αυτός ο κανόνας είναι τουλάχιστον τραγικός.

MadnJim over and out..-

Bring Them Back 3 years 3 months ago #8

• Big Daddy
  • Big Daddy's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 113
Θα παραφράσω λίγο τη ρήση για να πω:΄΄Αν τα petition αλλάζανε κάτι,θα χαμε Δημοκρατία.΄΄

Καλα όλα αυτά,αλλά πρέπει να γίνει μια εκτενέστερη πολιτιστική κουβέντα όχι μόνο για τα μάρμαρα.Όποιος έχεις πάει μια βόλτα σε Παρίσι,Βερολίνο και Λονδίνο,καταλαβαίνει το μέγεθος και τον όγκο των αρχαίων που πρέπει να επιστραφεί.
Η μόνη μου ένσταση είναι ότι δε μπορούμε με τα σημερινά δεδομένα να χαρακτηρίζουμε τι έγινε τότε.Γιατί σε πολλές περιπτώσεις κάποια απ αυτα διασωθήκανε κιόλας απ τη καταστροφή ( Πόλεμος,Θρησκεία,Φυσικά φαινόμενα).

Πολιτική βούληση χρειαζόμαστε και όχι δημοσιοσχετίστες.
My mind belongs to Daddy!!

Bring Them Back 3 years 3 months ago #9

• teq
  • teq's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 205
Με το να σας την χαλάσω εννοούσα ότι και να φτάσει τον στόχο του το site δεν θα έχει καμία αξία. Ο μόνος λόγος που βγάλανε αυτό το ψεύτικο goal είναι για να μας δώσει ελπίδες ότι κάτι μπορεί να γίνει αν μαζευτούμε. Αυτό όμως γύρισε μπούμερανγκ όταν έφτασε το goal του και δεν έγινε απολύτως τίποτα, όλοι όσοι ασχολούνταν με τη διάδοση του site το παράτησαν, όπως κι εγώ. Μάθε να δέχεσαι και τον αντίλογο. Το thread δεν έζησε για έναν και μόνον λόγο, αυτά που υπόσχεται δεν τα τηρεί. Το θέμα θέλει προσωπική ευαισθησία και όχι απλά ένα share στο διαδίκτυο. Αν δεν κουνήσουν οι από πάνω το δαχτυλάκι τους δεν γίνεται τίποτα, όσα share και να κάνουμε εμείς, όσο γνωστό και να το κάνουμε το θέμα. Αυτά είναι απλά χαζομάρες για να νομίζουμε πως βάλαμε κι εμείς το λιθαράκι μας στην προσπάθεια αυτή και μετά να κουρνιάσουμε πάλι στους καναπέδες μας νομίζοντας πως κάναμε ότι μπορούσαμε και πλέον είμαστε κομπλέ με τον εαυτούλη μας...

Έχω σπάσει στο pc μου κωδικό για την τιμή μου
και έχω σβήσει από τα αρχεία την ντροπή μου...
Last Edit: 3 years 3 months ago by teq.