Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Ετοιμάζω ταξίδι..

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #1

• Big Daddy
  • Big Daddy's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 113
Εδώ λέω να μοιραζόμαστε τις ταξιδιωτικές μας εμπειρίες,τα επόμενα σχέδια πτήσης και ότι άλλο μας κάνει να ταξιδεύουμε.
Θα έβαζα το στιχάκι του Καβάφη,αλλα παραείναι φορεμένο.

Καταρχάς,να πω ότι λατρεύω τα ταξιδια και ακόμη περισσότερο τη προετοιμασια πριν αυτο.Σιχαίνομαι τα οργανωμένα tour οπότε σχεδιάζω μέχρι αηδιας τα πάντα.
Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ το couchsurfing και έτσι σχεδόν πάντα βρίσκω μια γωνίτσα να με φιλοξενήσουν.Από ένα χαμόσπιτο του Βιετνάμ σε ένα πλήθινο ερειπωμένο hostel στην έρημο της Μερζουγκα.

Δυστηχως λόγω τις κρίσης έχουν λιγοστέψει οι εξορμήσεις,αλλά δεν πτοούμαι.Κοβουμε απ οπου μπορουμε και αναμένουμε φτηνα εισητηριάκια.
Δε θα πεθανουμε ποτε κουφάλα νεκροθαφτη.

Τα μέρη που έχω πάει:Ιταλία,Σλοβενία,Ουγγαρία,Γαλλία,Γερμανια,Κυπρος,Ισπανια,Πορτογαλια,Μαρόκο,Αγγλία,Βιετναμ,Λαος,Καμποτζη και πολλά εντος των συνόρων φυσικά.
My mind belongs to Daddy!!
The administrator has disabled public write access.

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #2

• BraVeHeart
  • BraVeHeart's Avatar
  • Administrator
  • Videogames Addict
  • Thank you received: 2017
Τι ακριβώς παίζει με το couchsurfing; Μπορείς λιγάκι να το αναλύσεις;

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #3

• Big Daddy
  • Big Daddy's Avatar
  • Loader
BraVeHeart wrote:
Τι ακριβώς παίζει με το couchsurfing; Μπορείς λιγάκι να το αναλύσεις;

Το couchsurfing ( σερφάρω σε καναπέ) σε γενικές γραμμές είναι έν κοινωνικο δίκτυο φιλοξενίας.Με λίγα λόγια βρίσκεις άτομα που μπορουν να σε φιλοξενήσουν και με αυτό το τρόπο μαθαίνεις εκ των έσω που να πας,που να φας,πως να πας.Φυσικά γνωρίζεις απίστευτα ατομάκια που πολυ συχνά βγαίνετε μαζι στα μέρη τους,σας ξεναγούν,συζητάτε,διασκεδάζετε,ερωτευεστε κ.ο.κ.

Δεν ειναι απαραίτητο να προσφέρετε χώρο.Ο καθένας προσφέρει όπως μπορεί.Αλλος μπορει να πάει για καφεδάκι για παράδειγμα ή να συμμετέχει σε μιτιν μόνο.Γι αυτό το λόγο υπάρχουν κοινότητε ανα τόπο (Αθήνα,Θεσσ/νικη) που διοργανώνει σπουδαία πράγματα κατά καιρούς.

Προσωπικά έχω φιλολοξενήσει κάθε καρυδιάς καρύδι και μόνο καλές εμπειρίες έχω αποκομμίσει.Βέβαια τα τελευταία χρόνια ,επειδή έγινε της μοδός,μαζευτηκε πολύ φλέμπα που το βλέπουν στεγνά ως free hotel.Με το καιρό όμοως μαθαίνεις να τους αποφεύγεις.

Αυτά τα ολίγα.Το προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όσουν μοιράζονται αυτη την ιδέα και μην ακούσω αηδίες περι ασφάλειας...

www.couchsurfing.org/

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #4

• MaddDogg
  • MaddDogg's Avatar
  • Payment receiver
  • News Editor
  • Thank you received: 14
Πολύ ενδιαφέρον topic μιας και οι γονείς μου έχουν τουριστικό γραφείο και διοργανώνουμε διάφορα ταξίδια. Λοιπόν πέρα από τα πάρα μα πάρα πολλά μέρη που έχω επισκεφτεί στο εσωτερικό, από εξωτερικό έχουμε και λέμε, Ιταλία, Ουγγαρία, Αυστρία, Ρουμανία, Σερβία, Σκόπια, Βουλγαρία, όμως σχεδόν σε όλα έχω πάει από 2-3 φορές.
No mind, no game.
The following user(s) said Thank You: Big Daddy

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #5

• 21thomas21aek
  • 21thomas21aek's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 197
Ωραίο το thread, πολύ καλή ιδέα το couchsurfing αν και δεν είναι πάντα η καλύτερη επιλογή καθώς δε ξέρεις ακριβώς το που μπορεί να πέσεις. Εγώ προσωπικά προτιμώ την ενοικίαση διαμερισμάτων που μπορεί να βγει πολύ οικονομικά,
Δυστυχώς λόγω του μικρού της ηλικίας μου, έχω ταξιδεύσει ελάχιστα εκτός Ελλάδος(Παρίσι). Μόλις ξεμπερδεύσω με το σχολείο σκοπεύω να αρχίσω να κάνω κάποια ταξίδια. Πρώτος σταθμός Vancuver.

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #6

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Ωραίο θέμα που θα μπορούμε να ανταλάξουμε και πληροφορίες σχετικά.

Έχω ταξιδέψει στην Ταυλανδία 2 φορές από Βορά μέχρι Νότο και γνωρίζω αρκετά πράγματα.Την πρώτη φορά έφυγα 1 εβδομάδα πριν το τσουνάμι :woohoo:Την γλίτωσα.

Θα το κάνω λίγο πιο ειδικό και θα πω τις πόλεις.

Βελιγράδι - Νόβισαντ- Ζρενιανίν

Αμστερνταμ

Βερολίνο

Μπανγκονκ- Τσιανγκ Μαι
ZeitGeist

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #7

• Argaliad
  • Argaliad's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 40
Μ'αρέσουν και μένα πάρα πολυ τα ταξίδια δυστυχως δεν βρισκω εύκολα άτομα διαθεσιμα να με ακολουθήσουν. Γενικα ταξιδι χωρις παρέα δεν λέει για εμένα προσωπικά. Εχω παει Αγγλια ( London, Cambridge, Brighton), Αυστρια, Ουγγαρία, Τσεχία, Κωνσταντινούπολη, και εχω γυρισει σχεδόν όλη την Ελλάδα!!! Μου μένουν μερικλα νησία που θελω να πάω σίγουρα!!!

Στοχος για το αμεσο μέλλον ειναι Ιταλια!!!!

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #8

• Big Daddy
  • Big Daddy's Avatar
  • Loader
21thomas21aek wrote:
Ωραίο το thread, πολύ καλή ιδέα το couchsurfing αν και δεν είναι πάντα η καλύτερη επιλογή καθώς δε ξέρεις ακριβώς το που μπορεί να πέσεις. Εγώ προσωπικά προτιμώ την ενοικίαση διαμερισμάτων που μπορεί να βγει πολύ οικονομικά,
Δυστυχώς λόγω του μικρού της ηλικίας μου, έχω ταξιδεύσει ελάχιστα εκτός Ελλάδος(Παρίσι). Μόλις ξεμπερδεύσω με το σχολείο σκοπεύω να αρχίσω να κάνω κάποια ταξίδια. Πρώτος σταθμός Vancuver.
Vancuver ε? Έχεις συγγενεις εκει?Θέλω να πάω Γαλλόφωνο Καναδά με τρέλα (Μοντρεαλ,Κεμπεκ).Όσους έχω γνωρίσει είναι απίθανοι.Σου εύχομαι να μη σταματάς να μετράς χιλιόμετρα ρε μπαγάσα..

@Savo Απίστευτα ποποφαρδος ρε φίλε,τι να πω!Κανόνιζα να πάω φέτος Ταιλάνδη για να ολοληρώσω ένα κομμάτι της νοτιανατολιής Ασίας αλλά λόγω του πραξικοπήματος αναβάλλεται..

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #9

• Big Daddy
  • Big Daddy's Avatar
  • Loader
Argaliad wrote:
Μ'αρέσουν και μένα πάρα πολυ τα ταξίδια δυστυχως δεν βρισκω εύκολα άτομα διαθεσιμα να με ακολουθήσουν. Γενικα ταξιδι χωρις παρέα δεν λέει για εμένα προσωπικά. Εχω παει Αγγλια ( London, Cambridge, Brighton), Αυστρια, Ουγγαρία, Τσεχία, Κωνσταντινούπολη, και εχω γυρισει σχεδόν όλη την Ελλάδα!!! Μου μένουν μερικλα νησία που θελω να πάω σίγουρα!!!

Στοχος για το αμεσο μέλλον ειναι Ιταλια!!!!
Έφυγες για couchsurfing.Κάπως έτσι πήγα Ουγγαρία μόνος (δε με νοιάζει ιδιαίτερα) και βρέθηκα να συνταξιδευω με ενα Γάλλο κι έναν Αυστραλο.
Μόλις χθες πήρε το μάτι μου εισητήρια για Ρώμη με 70 ευρώ πηγαινε-έλα για Αύγουστο.Απιστευτη προσφορα.
The following user(s) said Thank You: Argaliad

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #10

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Big Daddy wrote:

@Savo Απίστευτα ποποφαρδος ρε φίλε,τι να πω!Κανόνιζα να πάω φέτος Ταιλάνδη για να ολοληρώσω ένα κομμάτι της νοτιανατολιής Ασίας αλλά λόγω του πραξικοπήματος αναβάλλεται..

Ναι μου έκανε εντύπωση που έχεις πάει στις γύρω χώρες και δεν πήγες Ταυλανδία. Όταν τα καταφέρεις προσπάθησε να αποφύγεις τα πολύ τουριστικά μέρη.Αν και θα τα ξέρεις καλύτερα τα πράματα εκεί. Ξυπνήσανε τα μαιμούνια κ εκεί.
ZeitGeist

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #11

• 21thomas21aek
  • 21thomas21aek's Avatar
  • Package receiver
  • Thank you received: 197
Big Daddy wrote:
21thomas21aek wrote:
Vancuver ε? Έχεις συγγενεις εκει?Θέλω να πάω Γαλλόφωνο Καναδά με τρέλα (Μοντρεαλ,Κεμπεκ).Όσους έχω γνωρίσει είναι απίθανοι.Σου εύχομαι να μη σταματάς να μετράς χιλιόμετρα ρε μπαγάσα..

Ναι λόγω συγγενών.

Ετοιμάζω ταξίδι.. 4 years 2 months ago #12

• Big Daddy
  • Big Daddy's Avatar
  • Loader
Savo wrote:
Big Daddy wrote:

Ναι μου έκανε εντύπωση που έχεις πάει στις γύρω χώρες και δεν πήγες Ταυλανδία. Όταν τα καταφέρεις προσπάθησε να αποφύγεις τα πολύ τουριστικά μέρη.Αν και θα τα ξέρεις καλύτερα τα πράματα εκεί. Ξυπνήσανε τα μαιμούνια κ εκεί.
Στο τσάκ ηταν να πάω όταν ήμουν λάος,μέσω της γέφυρας της φιλίας,αλλα δεν έβγαινε ο χρόνος να επιστρέψω Σαιγκόν Εγκαίρος.Next time!

Βάζω το flickr της γυναίκας για όποιον έχει όρεξη να δει φωτο.Είναι λίγο αρτίστας εκείνη βέβαια και έχει εμένα το καφρό να τις ανοίγω το δρόμο.
www.flickr.com/photos/monogramma/
Last Edit: 4 years 2 months ago by Big Daddy.