Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: 3D Printers & 3D Printing

3D Printers & 3D Printing 1 month 2 weeks ago #1

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
  • 30+ years of gaming and counting
  • Thank you received: 71
Δεν είδα πουθενά τέτοιο thread και είπα να ξεκινήσω ένα έτσι ώστε να μιλάμε για τεχνικά θέματα, να μοιραζόμαστε πληροφορίες και να δείχνουμε διάφορα πράγματα που τυπώνουμε.

Ασχολείται κανείς άλλος με το άθλημα?

Προσωπικά είχα ασχοληθεί λιγάκι στο παρελθόν λόγω μερικών φίλων που είχαν 3D Printers και πλέον εδώ και κάτι μήνες αγόρασα κι εγώ τον Prusa i3 MK3.
Τον αγόρασα σε kit και τον έφτιαξα μόνος μου και τα αποτέλσματα είναι απλά φανταστικά.

Αυτή τη στιγμή τυπώνω μίας φιγούρα (σε κομμάτια) για να την προσθέσω στην gaming συλλογή μου με τα αγαλματάκια από τις συλλεκτικές εκδόσεις.
Ενώ έχω τυπώσει αρκετά πράγματα είναι η πρώτη φορά που τυπώνω κάτι τέτοιο.

Προς το παρόν έχω τυπώσει τα τεμάχια που θα χρειαστώ και αν και θα μπορούσα απλά να τα ενώσω και να δείχνει υπέροχο, θέλω να το βάψω για να είναι όπως θα έπρεπε.

Μπορείτε φυσικά να καταλάβετε (από τις φωτογραφία) τι έχω τυπώσει, ........ !!! :whistle:

Θα επανέλθω με περισσότερες φώτο για το στάδιο επεξεργασίας και φυσικά με το τελικό μοντέλο ύψους ~ 24εκ.
Attachments:
Last Edit: 1 month 2 weeks ago by Throrin.
The administrator has disabled public write access.

3D Printers & 3D Printing 1 month 2 weeks ago #2

• KTI23
  • KTI23's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 130
Ωραιος αν και δεν εχω ιδεα απο το χομπυ.
Εχεις κανει καποια αντιστοιχη κατασκευη για τον εκτυπωτη? Απο τι υλικο κατασκευαζονται τα κομματια και που βρισκεις τα σχεδια?
UH Discord Group (Unofficial) - discord.gg/GuASeMB - Click για περισσοτερα

3D Printers & 3D Printing 1 month 2 weeks ago #3

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Δεν κατάλαβα το "αντίστοιχη κατασκευή για τον εκτυπωτή".

- Αν εννοείς αν το πήρα έτοιμο ή τον έφτιαξα μόνος μου.
Τον πήρα σε kit και τον έφτιαξα. Ουσιαστικά η εταιρεία που τον πήρα τον πουλάει έτοιμο ή σε kit. Το kit είναι καμιά 200€ πιο φτηνό μιας και αυτοί σου στέλνουν όλα τα κομμάτια και τον συναρμολογείς μόνος σου. (Δεν είναι κάτι τραγικό). Ο συγκεκριμένος είναι πολύ απλός σε κατασκευή, έχει τρελό manual για το πως να τον φτιάξεις και αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

- Αν εννοείς αν έχω φτιάξει κάτι για τον εκτυπωτή.
Σε πολλούς εκτυπωτές του είδους μπορείς να φτιάξεις upgrades και να τους αναβαθμίσεις ή να τους βελτιώσεις. Ο συγκεκριμένος είναι και "open source" συν της άλλης και έχει μεγάλο community για να βελτιώσεις ή να προσθέσεις πραγματάκια. Προσωπικά τον έχω όπως ήταν από την αρχή και δεν έχω τυπώσει κάτι για τον εκτυπωτή. Μελλοντικά και αν η εταιρεία βγάλει κάποια αναβάθμιση σε κάποιο κομμάτι του τότε ίσως να το τυπώσω.

Τώρα όσον αφορά τα υλικά, υπάρχει μεγάλη ποικιλία πλαστικών. Κατά βάση όλα έχουν βάση το "πλαστικό" αλλά όλα εξαρτώνται από την χρήση που θέλεις να κάνεις στο αντικείμενο που θα τυπώσεις..
- Υπάρχουν τα πιο κοινά (σαν αυτό που τύπωσα εγώ το άγαλμα) που είναι το PLA και είναι πολύ απλό στη χρήση του και εύκολο στην εκτύπωση. Επίσης είναι βιοδιασπώμενο μιας και είναι "πλαστικό" που γίνεται από καλαμπόκι. Αυτό δεν κάνει για κατασκευές που θα βρίσκονται σε υψηλή θερμοκρασία και έχει μεσαία αντοχή σε δυνάμεις.
- Υπάρχει το ABS (είναι το κοινό πλαστικό που βρίσκεις πχ και στα lego). Αυτό έχει βάση το πετρέλαιο και είναι πιο δύσκολο στην εκτύπωση καθώς επίσης βρωμάει και καμένο πλαστικό όταν τυπώνεις πράγμα όχι τόσο ευχάριστο. Έχει αρκετά μεγάλη αντοχή σε δυνάμεις και πολύ καλή συμπεριφορά σε υψηλές θερμοκρασίες. (πχ να τυπώσεις κάτι που θα το έχεις στο αυτοκίνητο ενώ αυτό είναι στο ήλιο το καλοκαίρι)
- Υπάρχουν τα PETG που έχει τα χαρακτηριστικά και των 2 παραπάνω. Δηλαδή είναι απλό στην εκτύπωση σαν το PLA και δεν βρωμάει αλλά έχει σχεδόν τις ίδιες αντοχές σε δυνάμεις και θερμοκρασίες με το ABS. Μπορείς άνετα να κάνεις με αυτό και μηχανικά μέρη. (πχ ο εκτυπωτής επάνω του έχει πλαστικά που είναι τυπωμένα με PETG). Επίσης υπάρχουν PETG που είναι κατάλληλα και για φαγητό. (PET)
- Υπάρχουν Nylon που είναι πολύ γερά και ανθεκτικά αλλά έχουν ένα θέμα με την υγρασία και θέλουν προσοχή στην εκτύπωση κλπ.

Σε όλα τα παραπάνω υπάρχουν διάφορες εκδόσεις και βελτιώνονται συνέχεια.

- Μετά υπάρχουν πιο "εξωτικά" πλαστικά που έχουν και πρόσθετα μέσα τους όπως ξύλο, μπρούτζο, carbon fiber κλπ κλπ.

Γενικά υπάρχει πολύ μεγάλη γκάμα και εξαρτάται πάντα από το τι θέλεις να φτιάξεις και τη χρήση του.

Όσον αφορά τα σχέδια εγώ προσωπικά τα περισσότερα τα σχεδιάζω μόνος μου σε διάφορα 3D προγράμματα (πχ, Fusion 360, 3DMax, Maya κλπ) αλλά μπορείς να βρεις πάρα πολλά και online σε διάφορα site. Το συγκεκριμένο άγαλμα δεν το σχεδίασα μιας και το βρήκα έτοιμο σε ένα site οπότε απλά το κατέβασα και το εκτύπωσα. Τέτοια site είναι το Thingverse, το MyMiniFactory και άλλα.

3D Printers & 3D Printing 1 month 2 weeks ago #4

• KTI23
  • KTI23's Avatar
  • Courier
  • Thank you received: 130
Ωραιος πολυ καλο και εχει πολλες δυνατοτητες απο οτι καταλαβαινω μπορει να δημιουργηθει το οτιδηποτε.
Για την κατασκευη αναφερουμον σε κατι τετοιο
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]
μου εβγαλε και αντιστοιχα με λιγο googλαρισμα
Γουσταρω παντως αλλα θελει μπολικο σαλιο για αγορα
UH Discord Group (Unofficial) - discord.gg/GuASeMB - Click για περισσοτερα

Last Edit: 1 month 2 weeks ago by KTI23.

3D Printers & 3D Printing 1 month 2 weeks ago #5

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Ααα, εννοείς enclosure.

Όχι δεν έφτιαξα κάτι τέτοιο (ακόμη). Αυτό το χρειάζεσαι συνήθως όταν τυπώνεις κυρίως ABS. (Είχα πει πριν ότι είναι λίγο δύσκολο στην εκτύπωση το υλικό αυτό)

Εγώ δεν έχω τυπώσει ακόμη με ABS.

Το enclosure στην ουσία κρατά υψηλή (όσο γίνεται) αλλά κυρίως σταθερή τη θερμοκρασία περιβάλλοντος γιατί το ABS δεν πρέπει να κρυώνει άμεσα για να μην υπάρξουν τυχόν στρώσεις που δεν κολλάνε σωστά μεταξύ τους και άλλο ένα βασικό είναι ότι το ABS μπορεί να σκευρωσει στις άκρες όταν κρυώνει απότομα με αποτέλεσμα να έχεις λάθη στην εκτύπωση.

Με το PLA δεν έχεις τέτοια θέματα και με το PETG είναι σπάνιες οι περιπτώσεις που θα έχεις κάτι αντίστοιχο. Οπότε δεν χρειάζεσαι τέτοιο θάλαμο.

3D Printers & 3D Printing 1 month 2 weeks ago #6

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Έτοιμο το αγαλματάκι!

μερικές φωτογραφίες από τη διαδικασία και στο τέλος μία σύγκριση για το μέγεθος. (24εκ.)

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με το αποτέλεσμα και μπορώ να πω ότι κατά 99% είναι έτοιμο μιας και θέλω ακόμη να κάνω μερικές λεπτομέρειες (να καλύψω την ένωση στο δεξί χέρι και να φτιάξω τη βάση να μην είναι σκέτη μαύρη αλλά να έχει βραχάκια, χαλίκια και χορτάρια)

εκτυπωμένα τεμάχια!

Primer

Βασικός χρωματισμός

Μερικά details (καλσόν)

3D Printers & 3D Printing 1 month 2 weeks ago #7

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Ένωση σώματος με πόδια και detail για ημι-διαφάνεια στο στήθος.

Συνολικό μοντέλο με τις περισσότερες λεπτομέρειες περασμένες.

Σύγκριση μεγέθους.

3D Printers & 3D Printing 1 month 6 days ago #8

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Το νέο project που μόλις τελείωσα είναι ένα ψυγείο Nuka Cola από το Fallout.

Ήταν πολύ ωραία η διαδικασία και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα. Παρακάτω θα δείτε μερικές φώτο από τη διαδικασία. Εκτύπωση, βασικός χρωματισμός, λεπτομέρειες και το τελικό αποτέλεσμα.

Για τη σκουριά δεν χρησιμοποίησα βαφές αλλά αληθινή σκουριά που έφτιαξα με λίγο σύρμα (κουζίνας) και ξύδι με νερό και φυσικά αέρα και ήλιο.

(συγνώμη για τα 3 post αλλά δεν με αφήνει να βάλω όλα τα links σε ένα post. Επίσης μερικές φώτο τις έχω με spoiler για να μην είναι ένα τεράστιο κατεβατό).

Τι λέτε;
Μπορεί να θεωρηθεί ότι το ψυγείο πέρασε πυρηνική καταστροφή και το χτύπημα των στοιχείων της φύσης?

Εκτύπωση και συνολικό μοντέλο.
Last Edit: 1 month 6 days ago by Throrin.

3D Printers & 3D Printing 1 month 6 days ago #9

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Αρχικό βάψιμο με μερικές απαλές σκιές μόνο.

3D Printers & 3D Printing 1 month 6 days ago #10

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Τελικό αποτέλεσμα μετά από επιπλέον λεπτομέρειες και φυσική σκουριά για περισσότερο ρεαλισμό.

Προσωρινά στο ράφι μέχρι να του βρω σωστή θέση.

3D Printers & 3D Printing 1 month 5 days ago #11

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1591
Για την φιγούρα στα είπα ήδη Κώστα. Πολύ δυνατό και το ψυγείο!!!!! :woohoo::3:hellyeah:

Τι σκέφτεσαι για επόμενο;

3D Printers & 3D Printing 1 month 5 days ago #12

• Throrin
  • Throrin's Avatar
  • Payment receiver
Σκέφτομαι να κάνω το NORMANDY SR-2 από το Mass Effect που είναι σχετικά απλό και μετά να πάω σε κάτι πιο δύσκολο αλλά πολύ εντυπωσιακό..... από Bloodborne.

Όλα εξαρτώνται και από τον χρόνο που θα έχω στη διάθεσή μου γιατί με 2 δουλειές δεν μου μένουν και πολλές ώρες ελεύθερες. Για gaming και λοιπά hobby κλέβω χρόνο από τις λιγοστές ώρες ύπνου.

Μόλις έχω και έτοιμο θα το ποστάρω.
  • Page:
  • 1
  • 2