Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Η γνωμη σας για την turbo-x

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 6 months ago #1

• αντρέας.ζέλ
  • αντρέας.ζέλ's Avatar
  • Wishlister
Ο αρχικος μου τιτλος θα ηταν ποσο μισειτε την turbo-x διοτι αυτο ακριβως κανω,απλα τον εκανα ετσι για να ακουσω γνωμες. Ως μικρος και χαζος Αντρικος ειχα παρει συνολο 4 pc laptops και κλαιω ακομα τα λεφτα μου. Στον τελευταιο πηγα συγκεκριμενα στο καταστημα, ερχεται ενας τυπος
-ψιτ μικρε το black ops το ξερεις; (εποχη του)
-ναι
-με αυτο θα το τρεχεις με max settings
Και τον πιστεψα ο ζουλου, μονο που παιζοντας εστο και στο low settings κοντευει να υπερθερμανθει το κεφαλι μου,εχω παρει και αλλα μικροπροϊοντα (mp3 κτλ) ολα χαλανε σε 1 με 2 μηνες θελω να υποστηριξω την εταιρια αλλα παντα απογοητευομαι πια ειναι η γνωμη σας;
The administrator has disabled public write access.

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 6 months ago #2

• Haris
  • Haris's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Δεν έχω αποκτήσει κανένα turbo-x προιόν μέχρι τώρα, και δεν ξέρω πως είναι, αλλά ό,τι έχει να κάνει με τεχνολογία στο σπίτι μου το έχω πάρει από το Plaisio. Κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη εταιρία που υπάρχει, φιλικότατοι πωλητές, πολλά καταστήματα, μεγάλη γκάμα προιόντων, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο.

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 6 months ago #3

• squier911
  • squier911's Avatar
  • Shipper
  • UH fanboy
  • Thank you received: 140
Μακριά φίλε. Είναι ότι χειρότερο κυκλοφορεί εκεί έξω. Ντάξει για κανα ποντίκι, πληκτρολόγιο μπορείς να πάρεις. Αλλά τροφοδοτικά, μητρικές και ότι άλλο έχει να κάνει με hardware PCιού ΔΕΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΜΕ! Και να πεις ότι είναι πολύ φθηνότερα πάει στο διάολο. Κινεζιές είναι τα περισσότερα.
The following user(s) said Thank You: αντρέας.ζέλ

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 6 months ago #4

• sabouras
  • sabouras's Avatar
  • Add-to-carter
  • Thank you received: 4
Τα μόνα αντικείμενα Turbo-X που έχω πάρει και είμαι ευχαριστημένος είναι ένα πολύμπριζο (10αρι) και ένα hands-free....

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 6 months ago #5

• Hechmanic369
  • Hechmanic369's Avatar
  • Unpacker
  • "Wake up, and smell the ashes..."
  • Thank you received: 404
Είναι ότι χειρότερο υπάρχει στη αγορά. Στην ουσία είναι κινεζιές (κυρίως) πάνω στις οποίες το Πλαίσιο "κοτσάρει" την μάρκα TurboX. Δεν είναι τυχαίο που δεν βρίσκεις σε άλλα καταστήματα TurboX προιόντα ;)
Μείνε μακριά, καθώς δεν είναι καθόλου αξιόπιστα, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για hardware και περιφεριακά (ακόμη και ποντίκα!!!!).

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 6 months ago #6

• adiS
  • adiS's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 2
Τα προιόντα της Turbo-X σαν προιόντα δεν λένε και πολλά πράγματα. Αλλά εδώ φτάνουμε σε αυτό που λέμε οτι πληρώνεις παίρνεις.

Το καλό με τα Turbox είναι ότι μπορείς να κάνει ένα λαπτοπ έτσι οπώς το θες με τα χαρακτηριστικά που θες σε χαμηλότερη τιμή σε σχέση με τις άλλες μάρκες της αγοράς. Επίσης έχουν καλό service τουλάχιστον από ότι ξέρω και πολλά καταστήματα για να μπορείς να εξυπηρετηθείς χωρίς να τρέχεις δεξιά αριστερά.

Το κακό είναι ότι ναι γενικά βγάζουν προβλήματα. Π.χ. έχω δει από λάπτοπ να μην δουλευει μετά από μερικούς μήνες η κάρτα wifi και αυτό να γίνεται σε αρκετά λάπτοπ της ίδιας σειράς.

Τώρα όσο αφορά αυτό που λές ότι πήγα με max settings και ζεστάθηκε αναμενόμενο, γιατί τα περισσότερα λάπτοπ mid-low range ζεσταίνονται πόσο μάλλον όταν παίζεις παιχνίδια. Φυσικά τα Turbo X ζεσταίνονται περισσότερο σε σχέση με άλλα. Το θέμα είναι η διαφορά αξίας που έχουν.

Και εγώ δεν συμφωνώ για κανέναν λόγο να δώσω λιγότερα λεφτά και να προσεύχομαι να μην χαλάσει αλλά πουλάνε γιατί είναι φθηνά.
LEoNiDaS

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 6 months ago #7

• Hechmanic369
  • Hechmanic369's Avatar
  • Unpacker
  • "Wake up, and smell the ashes..."
  • Thank you received: 404
adiS wrote:
Τα προιόντα της Turbo-X σαν προιόντα δεν λένε και πολλά πράγματα. Αλλά εδώ φτάνουμε σε αυτό που λέμε οτι πληρώνεις παίρνεις.

Το καλό με τα Turbox είναι ότι μπορείς να κάνει ένα λαπτοπ έτσι οπώς το θες με τα χαρακτηριστικά που θες σε χαμηλότερη τιμή σε σχέση με τις άλλες μάρκες της αγοράς. Επίσης έχουν καλό service τουλάχιστον από ότι ξέρω και πολλά καταστήματα για να μπορείς να εξυπηρετηθείς χωρίς να τρέχεις δεξιά αριστερά.

Το κακό είναι ότι ναι γενικά βγάζουν προβλήματα. Π.χ. έχω δει από λάπτοπ να μην δουλευει μετά από μερικούς μήνες η κάρτα wifi και αυτό να γίνεται σε αρκετά λάπτοπ της ίδιας σειράς.

Τώρα όσο αφορά αυτό που λές ότι πήγα με max settings και ζεστάθηκε αναμενόμενο, γιατί τα περισσότερα λάπτοπ mid-low range ζεσταίνονται πόσο μάλλον όταν παίζεις παιχνίδια. Φυσικά τα Turbo X ζεσταίνονται περισσότερο σε σχέση με άλλα. Το θέμα είναι η διαφορά αξίας που έχουν.

Και εγώ δεν συμφωνώ για κανέναν λόγο να δώσω λιγότερα λεφτά και να προσεύχομαι να μην χαλάσει αλλά πουλάνε γιατί είναι φθηνά.

Σου δίνουν αυτήν την "διευκόλυνση" και καλά να το φτιάξεις όπως θέλεις μόνο και μόνο για να δελεάσουν και να τραβήξουν κόσμο. Δυστυχώς πολλοί, ως επί τον πλείστον, καταφεύγουν σε τέτοιες φτηνές λύσεις με αποτέλεσμα στο τέλος να κλαίνε τα λεφτά τους. Προσωπικά ότι έχω πάρει σε TurboX (και ήταν κάτι μικροπράγματα) δεν άντεξε ούτε ένα χρόνο! Για τόσο χάλια μιλάμε.
Last Edit: 1 year 6 months ago by Hechmanic369.

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 6 months ago #8

• adiS
  • adiS's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 2
Hechmanic369 wrote:
adiS wrote:

Σου δίνουν αυτήν την "διευκόλυνση" και καλά να το φτιάξεις όπως θέλεις μόνο και μόνο για να δελεάσουν και να τραβήξουν κόσμο. Δυστυχώς πολλοί, ως επί τον πλείστον, καταφεύγουν σε τέτοιες φτηνές λύσεις με αποτέλεσμα στο τέλος να κλαίνε τα λεφτά τους. Προσωπικά ότι έχω πάρει σε TurboX (και ήταν κάτι μικροπράγματα) δεν άντεξε ούτε ένα χρόνο! Για τόσο χάλια μιλάμε.

Ακριβώς όπως τα λες είναι αυτη η διευκόλυνση όμως πουλάει. Περισσότερο αυτό είναι που ανεβάζει στο πλαίσιο τις πωλήσεις γιατί υπάρχουν παντού.

Πρόσφατο παράδειγμα θα σου πω ότι γνωστός μου διάλεξε TurboX για λαπτοπ γιατί ο γιος του φεύγει φοιτητής και ήθελε να δώσει μέχρι 500-600 ευρώ. Ο λόγος ήταν ότι στα χαρακτηριστικά που μπορούσε να βάλει σε άλλες μάρκες ήταν 150-200 ευρώ +. Και φυσικά ότι και να χαλάσει δίπλα είναι το πλαίσιο.
LEoNiDaS

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 5 months ago #9

• JimmyJohnJunior
  • JimmyJohnJunior's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 3
Turbo-x ειναι απλα μια μάρκα που παίρνει υλικό απο φτηνούς μερικές φορές OEM και το πουλάει σαν μεσάζοντας. Υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ατομα που θέλουν απλά ενα PC και δεν ξέρουν τίποτα από hw. Οταν πανε στο πλαίσιο λενε θέλω ενα pc καλό αλλά με λίγα λεφτά. Τότε αυτοί στο πλαίσιο του δίνουν turbo-x που έχει mb που κάνει πολύ λίγα αλλά είναι "οκ" . Φτιάχνουν OEMs hw που εχουν ας πουμε λίγες sata. πράσινες pcb. και οτι αλλο πιο φθηνό υπαρχει για να κόψουν λεφτά απο παντού. Είναι pc που θα πάρεις στην κόρη σου για να παίζει candy crush και να μηλαει στο fb, no offence. Είναι σαν να λες μια μάρκα αυτοκινήτου λέγετε ferrory και διαφημίζει οτι η μηχανή του ταδε αμαξιού ειναι από ferrary σε αυτή την περίπτωση η ferrary ειναι ο OEM της ferrory. Αλλά όλα τα άλλα μέρη του αμαξιού ειναι απο άλλους OEM που δεν ξέρεις πόσο καλα είναι. Μπορεί να εχει ρόδες απο κάρο ας πούμε. Αυτό κάνει σαν μάρκα το πλαίσιο με το turbo-x. Και πουλάνε μια χαρά.

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 5 months ago #10

• Bewareof
  • Bewareof's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 50
Haris wrote:
Δεν έχω αποκτήσει κανένα turbo-x προιόν μέχρι τώρα, και δεν ξέρω πως είναι, αλλά ό,τι έχει να κάνει με τεχνολογία στο σπίτι μου το έχω πάρει από το Plaisio. Κατά την γνώμη μου είναι η καλύτερη εταιρία που υπάρχει, φιλικότατοι πωλητές, πολλά καταστήματα, μεγάλη γκάμα προιόντων, δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ παράπονο.

Sorry ρε man...αλλα .... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Ουτε μεγαλη γκαμα εχουν,ουτε είναι η καλυτερη εταιρια που υπαρχει...τους πωλητες δεν τους κρινω γιατι τα παιδια κανουν την δουλεια τους και ετσι τους εχουν πει να κανουν(να φερονται με δουλοπρέπεια)σπανια θα βρεις καποιον που να γνωριζει αρκετα πραγματα πανω στον τομεα τους...

Οσο για τα προιοντα turbo x είναι κινεζικα με την μαρκα tublo x από πανω...οποτε ουτε στυλο...(ναι όλα κινεζικα είναι πλεον θα μου πει καποιος αλλα η διαφορα είναι στο quality control)

Καμια φορα μπορει να βρεις καμια καλη προσφορα σε κανενα προιον από το newsletter...
Last Edit: 1 year 5 months ago by Bewareof.

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 5 months ago #11

• X_NextDoorGuy_X
  • X_NextDoorGuy_X's Avatar
  • Add-to-carter
  • PC Enthusiast, Console enthusiast, Android fan, Gamer.
  • Thank you received: 4
Το μονο που εχω παρει απο TurboX ειναι ενα USB ,αγορασμενο το 2008-2009(!!), 2GB 15 ευρω (τοτε τοσο εκαναν :blink:) και ακομα δουλευει μια χαρα! Δεν εχει παθει τιποτα μετα απο 8 χρονια, και το δουλευω ακομα για μικρες μεταφορες. Οποτε απο προσωπικη εμπειρια δεν ειχα θεμα με το 1 προιον που εχω αγορασει. Βεβαια ολοι οσοι ξερω που πηραν TurboX τα κλαινε τα λεφτα τους, οποτε ειμαι η σπανια εξαιρεση :silly:

Υ.Γ. Αργησα να συνδραμω στο thread :P
I may not know everything,
but I'm good in what I know.

Η γνωμη σας για την turbo-x 1 year 5 months ago #12

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 945
Διαβαζοντας ηρθα και εγω να βαλω το λιθαρακι μου στο thread.
Για αρχη να πω οτι ισχυει οτι ειπαν και τα παιδια πιο πανω κινεζικα που απλα βαζουν ενα Turbo-X απο πανω. Προσωπικα το μονο που εχω αγορασει και ηταν Turbo-X ηταν ενα ζευγαρι ακουστικα τα οποια ηταν τοσο φτηνιαρικα που μετα απο κατι μηνες μολις πηγα να τα μεγαλωσω λιγο για να τα βαλω στο κεφαλι μου εσπασε ο ενας βραχιονας.
Ο κολλητος μου εχει αλλαξει 2 "gaming" ποντικια turbo-x και χαλασαν και τα 2. Βεβαια εχει παρει και μια οθονη για το PC που εχει αντεξει 2 χρονια αν και του ειπα να μην παρει.
Γενικα εχω ακουσει διαφορες ιστοριες για τα Τurbo-X που και μονο στο ακουσμα λες μακρια.
  • Page:
  • 1
  • 2