TOPIC: Battlefield VS Call Of Duty

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #37

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 981
Το μονο που θα πω ειναι οτι στο CoD εχω συναντησει και ατομα ανω των 25 που εχουν μυαλο 13χρονου. Παντου βρισκεις τετοια ατομα απλα το CoD ισως εχει παραπανω επειδη ειναι πιο εμπορικο. Anw επειδη ξεκινησατε στο τοπικ του BF1 ενα VS καλυτερα να το συνεχισετε εδω:
unboxholics.com/forum/gaming-kontres/366...-duty?start=24#79648
Last Edit: 2 years 8 months ago by StrikeX.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: MiltKal11

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #38

• Misha
  • Misha's Avatar
  • Payment receiver
  • Thank you received: 3
Εεε συγνωμη που θα στο πω αλλα το bf ουδεμια σχεση εχει με simulations.
To οτι πχ υπαρχει το levelution η οτι υπαρχει bullet drop δεν κανουν το παιχνιδι simulated combat...και δε νομιζω να ηταν εξαρχης η προθεση της dice αυτη....
Σιγσ το recoil...και στο bf3 4 μπορεις υπερανετα να αδειασεις με ακριβεια οποιο οπλο θες...μην τρελενεστε.
Και δες μιας και το θεμα αφορα το bf1 δες βιντεο με τα πολυβολα (που ηδη νομιζω φαινονται overpowered) μηδαμινο recoil σε οπλα που απλα στην πραγματικοτικοτητα στην καλυτερη θελουν διποδα...μεχρι και ο ραμπο πιο μικρο οπλο κρατουσε...
Και το bayonet και τα πολυβολα φαινοντι πολυ δυνατα(και ειναι λογικο.στην εποχη που μολις εφευρεθηκαν)
Εγω με το οτι gameplay εχω δει μεχρι τωρα απο το bf1 θα ελεγα οτι μια χαρα run and gun εγινε...
URL=http://psnprofiles.com/XSfreakiO_GR] [/URL]

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #39

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
  • Thank you received: 482
StrikeX wrote:
Το μονο που θα πω ειναι οτι στο CoD εχω συναντησει και ατομα ανω των 25 που εχουν μυαλο 13χρονου. Παντου βρισκεις τετοια ατομα απλα το CoD ισως εχει παραπανω επειδη ειναι πιο εμπορικο. Anw επειδη ξεκινησατε στο τοπικ του BF1 ενα VS καλυτερα να το συνεχισετε εδω:
unboxholics.com/forum/gaming-kontres/366...-duty?start=24#79648

@Misha`καλυτερα να παμε να συνεχισουμε στο topic που αναφερει ο @StrikeX

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #40

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Καλυτερα θα ταν να μην μιλαμε για πραγματα τα οποια δεν εχουμε χρησιμοποιησει καν (ασε που το παιχνιδι ειναι ακομα σε alfa version οποτε πολλα απο αυτα θα αλλαξουν), αρα και η bayonet και τα πολυβολα, τα οποια οπως εχεις αναφερει ηταν σε πειραματικο σταδιο εκεινη την περιοδο,θα διαφερουν απο οσα εχουμε δει ως τωρα.
Ως αναφορα το bipod, η DICE θελει να το χρησιμοποιεις και για αυτο εβγαλε το animation που χρειαζεται να δεις προκειμενου να το χρησιμοποιησεις που υπηρχε στα προηγουμενα BF.
Επισης η EA δεν εχει σταματησει την υποστηριξη του PC, της πλατφορμας που εκαναν ντεμπουτο και τα δυο franchises δηλαδη, σε αντιθεση με την Activision. Τα CoD μετα το BO1 (κυκλοφορησε το 2010) εχουν παρα πολλα bugs και προβληματα χειρισμου στο PC που σε δυσκολευουν να το παιξεις (τα επεξεργαζονται διαφορετικα στουντιο απο αυτα που φτιαχνουν το παιχνιδι για τις κονσολες)
ΥΓ. Εχεις δικιο σε σχεση με το simulation απλα τα BF τεινουν προς την πραγματικοτητα και για αυτο πολλοι τα θεωρουν simulation
Last Edit: 2 years 8 months ago by MiltKal11.

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #41

• Misha
  • Misha's Avatar
  • Payment receiver
Ε δεν καταλαβα αν μιλας για την πραγματικοτητα(στο σν εχουμε χρησιμοποιηση) αλλα δεν χρειαζεται.ειναι κοινη λογικη οτι επεοδη τα πολυβολα ηταν σε πολυ πρωιμο σταδιο ηταν θεοβαρα(πχ συνολικα 20 κιλα ειναι λοινη λογικη οτι δεν μπορεις να κανεις ντου)και φυσικα ηταν μονο για να αμυνθεις.
Απλα με ηενερωνει που το παιχνιδι ασχολειται με μια εποχη και λογω οτι πρεπει να γινει διασκεδαστικο ο ρεαλισμος και η ιστορικη ακριβεια εχουν παει περιπατο...(τοσο που ειναι για γελια)
Υπαρχει οπλο στην alpha οπως λες που ηταν σε πειραματικο σταδιο και δεν βγηκε ποτε στον πολεμο...βασικα δεν φτιαχτηκε ποτε....!!!!!
Απο την αλλη εχουμε το γεγονος οτι επειδη ειναι παιχνιδι (και οπως ειπα arcade οσο και να μην θελει κοσμος να το παραδεχτει) πρεπει ναναι και διασκεδαστικο...οποτε η ιστορικη ακριβεια εχει παει περιπατο.αρα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙς ΠΡΩΤΟ ΠΑΓΜΟΣΜΙΟ...παιζεις ενα παιχνιδι που διαδραματιζεται καπου εκει...
Και αυτα ταχω πει απο οταν ειχε βγει το πρωτο τρειλερ....εκανε μπαμ...τωρα με καθε βιντεο gameplay απλα με επιβεβαιωνουν...

Και οπως ξαναειπα δυστηχως η ευτηχως το black ops 3 πηγε στο μελλον(2100 δεν θυμαμαι κιολας)
Εκει δεν υπαρχει ουτε ιστορικη ακριβεια και με τους ρυθμους που παει η τεχνολγια μη σου πω μοιαζει και πολυ ρεαλιστικο...(το πιο απλο να σκεφτεις που αναρτηθηκε σαν νεο και εδω στο site...ενας υπολογιστης κατεριψε εμπειρους πιλοτους μαχητικων...σε ποσες μαχες ουτε μια φορα δε νικησε ο ανθρωπος) και σου φαινεται περιεργο πχ to exoskeleton?(κατι που ηδη υπαρχει σαν project)
Οποτε σε ενα παιχνιδι που διαδραματιζεται στο μελλον(οποιο καο ναναι αυτο ΠΡΕΠΕΙ να υπαρχει φαντασια.αλλιως δεν εχουν ουσια να ειναι στο μελλον...

Οσον αφορα το launch στο pc νομιζω μακραν το χειροτερο launch ηταν το bf4 στο pc...απο τα πιο προβληματικα....και γιαυτο το παιχνιδι στην αρχη στο pc πατωνε....

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #42

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
Απλα ο κοσμος δεν ηθελε αλλο ρομποτικο παιχνιδι. Πολλοι ζητουσαν ενα παιχνιδι σε Β παγκοσμιο κλπ. Aπο εκει και περα παιζει ο καθενας αυτο που αρεσει. Επισης και το Black Ops 3 ειχε προβληματα στο launch για να μην θυμηθω την αρπαχτη που το εβγαλαν στο PS360 χωρις campaign. Μπορει να παιζω CoD χρονια και να το εχω αγαπησει αλλα πρεπει να κοιταμε και τα λαθη. Παντως μετα απο καιρο βρισκεις σε πολυ καλη το BF ενω το CoD σχεδον ποτε. To Αdvance Warfare για παραδειγμα επεσε απο περσι που το πηρα μονο 10€ το Black Ops 3 εχει 30€ retail παντα και αν θελω να παρω το εξτρα περιεχομενο για να εχω ολοκληρομενο παιχνιδι πρεπει να δωσω αλλα 35 δηλαδη 65 συνολο. Το Season pass εχει 50€ και αν θελω το παιχνιδι και το Season pass παει 80 με retail το παιχνιδι και να κατεβασω το SP. H τιμη στο steam 99,99€ φαρμακειο.

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #43

• Misha
  • Misha's Avatar
  • Payment receiver
Αλλο το setting παιδια ....

Πχ εγω δεν ηθελα ουτε μελλοντικο ουτε παρελθοντικο...
Ηθελα ενα τωρινης εποχης...

Αυτο ειναι γουστα..
Απλα νομιζω ειναι η μοναδικη σειρα που αλλαζει setting πετυχημενα κιολας...
Επισης σκεψου οπως ανεφερα πιο πανω πολυ πετυχημενα παιχνιδια που διαδραματιζονται στο μελλον(και δυστηχως απο αποψης ιδεων ειναι στεγνα) οπως halo gears of war killzone....
Δεν καταλαβαινω εκει γιατι οι ιδιοι ανθρωποι που παραπονιουνται δεν παραπονιουνται εκει...για εκεινα τα παιχνιδια...

Εγω πχ το advanced warfare και το black ops 3 ειναι τα μονα που εχω παιξει λιγο..φανταδου δεν μπηκα καν prestige σε αντιθεση με ολα τα προηγουμενα απο το 4 που το εφτασα στο prestige 10.....

Και πανω κατω το ιδιο ισχυει και για το bf....
To bf3 τοχα και για πσ3 και για 360 και εφτασα 100λεβελ...
Στο 4 ειμαι καμια 70 ακομη...και πιο χαλια ακπμη στο hardline...
Και ο λογος ειναι απλος..ειναι ολοιδια με το 3...ειδικα το 4 ειναι reskin(η μεγαλυτερη απατεωνια) δεν εχουν τιποτα καινουριο να σου προσφερουν περαν απο χαρτες...

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #44

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
Misha wrote:
Αλλο το setting παιδια ....

Πχ εγω δεν ηθελα ουτε μελλοντικο ουτε παρελθοντικο...
Ηθελα ενα τωρινης εποχης...

Αυτο ειναι γουστα..
Απλα νομιζω ειναι η μοναδικη σειρα που αλλαζει setting πετυχημενα κιολας...
Επισης σκεψου οπως ανεφερα πιο πανω πολυ πετυχημενα παιχνιδια που διαδραματιζονται στο μελλον(και δυστηχως απο αποψης ιδεων ειναι στεγνα) οπως halo gears of war killzone....
Δεν καταλαβαινω εκει γιατι οι ιδιοι ανθρωποι που παραπονιουνται δεν παραπονιουνται εκει...για εκεινα τα παιχνιδια...

Εγω πχ το advanced warfare και το black ops 3 ειναι τα μονα που εχω παιξει λιγο..φανταδου δεν μπηκα καν prestige σε αντιθεση με ολα τα προηγουμενα απο το 4 που το εφτασα στο prestige 10.....

Και πανω κατω το ιδιο ισχυει και για το bf....
To bf3 τοχα και για πσ3 και για 360 και εφτασα 100λεβελ...
Στο 4 ειμαι καμια 70 ακομη...και πιο χαλια ακπμη στο hardline...
Και ο λογος ειναι απλος..ειναι ολοιδια με το 3...ειδικα το 4 ειναι reskin(η μεγαλυτερη απατεωνια) δεν εχουν τιποτα καινουριο να σου προσφερουν περαν απο χαρτες...

Σε σχεση με το θεμα της πραγματικοτητας οντως απεχει προκειμενου να ναι διασκεδαστικο οπως ειπες, αλλα αν θελεις να παιξεις κατι πραγματικο παιξε Verdun. Ειπες οτι δεν εχεις παιξει τα τελευταια δυο CoD πολυ... Στο AW ειμαι Grand Maste Prestige (Prseige 25 αν θυμαμαι καλα) και στο BO3 (στο ετος 265 διαδραματιζεται) μετα απο 270 ωρες (μονο για το multi μιλαω) ειμαι Prestige Master lvl 170, ενω τα αλλα shouters που αναφερεις δεν τα εχω αγγιξει (μπορει να κανω μεγαλο λαθος που δεν τα παιζω). Αρα παραπονιεμαι για τα παιχνιδια που εχω παιξει και εχω αγαπησει. Λες οτι τα CoD αλλαζουν πετυχημενα setting... Περυσι παντως δεν νομιζω να αλλαξε πετυχημενα setting, ενω φετος το παιχνιδι ειναι καλο αλλα οχι αυτο που ηθελε το 70% του community και του χρονο πανε ακομα περισσοτερο στο μελλον. Ελπιζω να ναι καλο το gameplay γιατι αλλιως βλεπω τις πωλησεις να πεφτουν.
ΥΓ. Δεν λεω οτι τα BF δεν κανουν λαθη (γενικως τα launch τους ειναι πολυ ασχημα), αλλα η DICE ακουει τους fans.

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #45

• Misha
  • Misha's Avatar
  • Payment receiver
Λαθος?νταξει πταγματικα δεν χανεις τιποτα...μπορει το σεττινγκ να ειναι μελλοντικο αλλα πραγματικα δεν εχουν κατι να προσφερουν...νομιζεις οτι σε 300 χρονια απο τωρα πραγματικα το μονο που εχει αλλαξει ειναι οτι θα βαλουν αλυσοπροιονο κατω απο ενα οπλο...
Τετοια uninspired παιχνιδια...

Εγω οπως ειπα δεν τα επαιξα τα 2 τελευταια cod γιτι δεν ειμαι πολυ του φουτουριστικου σεττινγκ...
Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν εινι αρτια η δεν χουν φαντασια..(αν και νομιζω τοadvanced warfare ηταν γενικα μετριο σαυτον τον τομεα.)

Το κακο οπως ξαναγραψα ειναι οτι το bf3 γιγαντωσε το franchize και εκτοτε μενει ΙΔΙΟ...
ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ BF1 Δεν θαναι καλο παιχνιδι...αλλα νομιζω οτι φετος ο βασιλιας επιστρεφει(mw remaster) και νομιζω οτι ακομη και η ea φοβαται(δεν ειναι τυχαια η επικοινωνια ενος απο των original δημιουργων με την ακτιβιζιον)

Για μενα ειναι κινηση ματ ελπιζω ν αποδειχθει κι στην πραξη.
Και το λεω αυτο γιατι οι γενια των γκειμερς εχει αλλαξει απο τοτε(πολλοι καινουριοι παικτες.παλιοι που μπορει να μην παιζουν αλλο) οποτε ειναι κι ρισκο

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #46

• StrikeX
  • StrikeX's Avatar
  • Unboxholic
Αν για να επιστεψει ο βασιλιας πρεπει να δωσουμ 80€ τοτε καηκαμε. Αν εβγαινε ξεχωριστα τοτε το συζηταγαμε. Πιστευω πολλα ατομα θα το παρουν μονο και μονο για το 4. Επισης απο οσο θυμαμαι δεν εχει και online.

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #47

• MiltKal11
  • MiltKal11's Avatar
  • Unpacker
StrikeX wrote:
Αν για να επιστεψει ο βασιλιας πρεπει να δωσουμ 80€ τοτε καηκαμε. Αν εβγαινε ξεχωριστα τοτε το συζηταγαμε. Πιστευω πολλα ατομα θα το παρουν μονο και μονο για το 4. Επισης απο οσο θυμαμαι δεν εχει και online.

Θα εχει online απλα με λιγοτερες πιστες (10 αντι για 15 νομιζω)
@Misha Το MW4 Remastered ειναι μεγαλο ρισκο αφου οι καινουριοι παιχτες προτειμανε το μελλοντικο setting.
Κατα τη γνωμη μου παντως, η Activision θελει να βγαλει το παιχνιδι φετος και μαζι με το IW γιατι φοβαται για τις πωλησεις και την αντιδραση του community σε σχεση με το νεο CoD.

Battlefield VS Call Of Duty 2 years 8 months ago #48

• Misha
  • Misha's Avatar
  • Payment receiver
Θα εχει κανονικα ονλαιν ναι.και απο οτι ειπαν θαχ3ι το καινουριο μοντελο prestige(λογικα για περισσοτερη αντοχη)
10 πιο δημοφιλεστερες πιστες...καλα να πω την αληθεια πιστευω οτι αν δουν οτι ο κοσμος το λιωνει θα βγουν και οι υπολοιπες(νομιζω συνολο 20 μαζι με το dlc)
Μυριζομαι dlc

Βασικα νομιζω η σωστη εκφραση ειναι ναι σπρωξει κιαλλο τις πωλησεις του infinite...ας μην γελιομαστε αλλιως θα το εβαζαν και σκετο...
Αλλα λογω του οτι (μην κοροιδευομαστε) οι εταιρειες θελουν οσο περισσοτερο κερδος γινεται θα κανουν τα πντα για να το πετυχουν..
Ειτε αυτη λεγεται ακτιβιζιον ειτε ea ειτε ουμπισοφτ κτλ...

Παντως δεν ξερω αν ο κοσμος που παιζει κολ οφ ντιουτι γουσταρει μελλον οι πωλησεις θα δειξουν.γιατι οποιος παρει την εκδοση που εχει το mw remaster θσ την παρει κυριως γιαυτο.οποτε απο κει η ακτιβιζιον νομιζω θα χαμπαριασει...