Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Forza Motorsport VS Gran Turismo

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 6 months ago #1

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1604
Με το 1...

Με το 2...

Με το 3...

ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!
The administrator has disabled public write access.

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 6 months ago #2

• DePalouk
  • DePalouk's Avatar
  • Packer
  • Κοντοσούβλι Enthusiast
  • Thank you received: 84
Gran Turismo, δαγκωτό, όχι ότι έχω παίξει όλα τα gt ή τα forza, απλά το 2002 Tokyo-Geneva ήταν το πρώτο παιχνίδι που είχα στην πρώτη μου κονσόλα (ps2) ever και για 2 περίπου χρόνια αυτό έπαιζα αποκλειστικά.

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 6 months ago #3

• TheRatWayID
  • TheRatWayID's Avatar
  • Shipper
  • You’ve met with a terrible fate, haven’t you?
  • Thank you received: 113
Forza!!!!!!!!!

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 5 months ago #4

• MaddDogg
  • MaddDogg's Avatar
  • Payment receiver
  • News Editor
  • Thank you received: 14
Μεγάλωσα με gt σε ps1 όμως μετά αφού αγόρασα xbox 360 λάτρεψα τα forza, έχω πάρει και ps3 έχω λιώσει το Gt5 αλλά τα forza σαν παιχνίδια μου αρέσουν πολύ περισσότερο... Βέβαια τώρα θέλω να αγοράσω και το 6 μιας και βλέπω ότι έχει βελτιωθεί !
No mind, no game.

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 5 months ago #5

• O_Peltes
  • O_Peltes's Avatar
  • Storekeeper
  • Π-Α-Ν-Ι-Κ-Ο-Κ!
  • Thank you received: 26
Οταν το αγαπημενο μου παιχνιδι ειναι το GT2 αναμενομενη η επιλογη μου...

Το ενα εχει 15 χρονια ιστοριασ και το αλλο 9...

To ενα πλεον ειναι ικανο να δημιουργησει οδηγουσ αγωνων (ασ μην αναφερθουμε στο πωσ,γιατι και με ποια κριτηρια) το αλλο εχει κερδισει το κοινο με spin off τιτλο...

Το ενα εχει εξελιχθει σταθερα,το αλλο εχει κανει αλματα...

Ωντασ ατομο που εχει λιωσει σε Racing παιχνιδια γιατι συνδιαζουν 2 αγαπεσ μου το αυτοκινητο και το gaming μπορω να πω οτι το GT ειναι πιο lineaer και πιο "simulation" ενω το Forza εχει ενα πιο fun και arcade χαρακτηριστικο (εξαιρωντασ το Horizon διοτι μιλαμε για αλλου τυπου σχεδιασμο)...

Αυτη τη στιγμη που γραφω αυτεσ τισ γραμμεσ η Turn 10 εχει το προβαδισμα εχωντασ θεσει γερεσ βασεισ στη "νεα γενια" με την Polyphony Digital να ετοιμαζεται να μπει...

Στην τελικη το GT ειναι μια μακροχρονια σχεση που εχει καποιοσ στην αρχη τησ ζωησ του και μαθαινει μεσα απο αυτη ενω το Forza ειναι το επομενο βημα...

Ξερω οτι γινομαι πολυ ρομαντικοσ με αυτα που γραφω αλλα fuck it,οτι θελω λεω!!!

Υ.Γ:Η Turn 10 βγαζει sequel για το spin off τησ Forza Horizon 2, τι θα γινει με την Polyphony θα βγαλει sequel για το Tourist Trophy???

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 5 months ago #6

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
O_Peltes wrote:
Οταν το αγαπημενο μου παιχνιδι ειναι το GT2 αναμενομενη η επιλογη μου...

Το ενα εχει 15 χρονια ιστοριασ και το αλλο 9...

To ενα πλεον ειναι ικανο να δημιουργησει οδηγουσ αγωνων (ασ μην αναφερθουμε στο πωσ,γιατι και με ποια κριτηρια) το αλλο εχει κερδισει το κοινο με spin off τιτλο...

Το ενα εχει εξελιχθει σταθερα,το αλλο εχει κανει αλματα...

Ωντασ ατομο που εχει λιωσει σε Racing παιχνιδια γιατι συνδιαζουν 2 αγαπεσ μου το αυτοκινητο και το gaming μπορω να πω οτι το GT ειναι πιο lineaer και πιο "simulation" ενω το Forza εχει ενα πιο fun και arcade χαρακτηριστικο (εξαιρωντασ το Horizon διοτι μιλαμε για αλλου τυπου σχεδιασμο)...

Αυτη τη στιγμη που γραφω αυτεσ τισ γραμμεσ η Turn 10 εχει το προβαδισμα εχωντασ θεσει γερεσ βασεισ στη "νεα γενια" με την Polyphony Digital να ετοιμαζεται να μπει...

Στην τελικη το GT ειναι μια μακροχρονια σχεση που εχει καποιοσ στην αρχη τησ ζωησ του και μαθαινει μεσα απο αυτη ενω το Forza ειναι το επομενο βημα...

Ξερω οτι γινομαι πολυ ρομαντικοσ με αυτα που γραφω αλλα fuck it,οτι θελω λεω!!!

Υ.Γ:Η Turn 10 βγαζει sequel για το spin off τησ Forza Horizon 2, τι θα γινει με την Polyphony θα βγαλει sequel για το Tourist Trophy???
Αν και δεν έχω δει το Forza , νομίζω ότι μιλάς πολύ σωστά φίλε. Υπογράμισα εκεί που διάβασα ζουμί.
ZeitGeist
The following user(s) said Thank You: O_Peltes

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 5 months ago #7

• O_Peltes
  • O_Peltes's Avatar
  • Storekeeper
  • Π-Α-Ν-Ι-Κ-Ο-Κ!
  • Thank you received: 26
Φιλε Savo αν πεσει στα χερια σου το GT5 και το Forza 4 και κανεισ ενα συγκριτικο αυτα που λεω φαινονται πολυ!

Η Polyphony εχει βρει την φορμουλα που αποδιδει και καθεται σταθερη στισ δαφνεσ που εχει ενω η Turn 10 αλλαζει διαρκωσ και πειραματιζεται με ιδεεσ...

Δεν ειναι τυχαιο οτι πολλοι αυτοκινητακιδεσ προτιμησαν το Forza απο το 3 κυριωσ και μετα γιατι σαν εξελιξη ηταν πιο κοντα στον χρηστη και εφτιαχνε πραγματα που γκρινιαζουμε μια ζωη για το GT...

Το "The Real Driving Simulator" που κοζαρει το GT ειχε αξια στο 2 οχι στο 6 με ενα καρο simulators να υπαρχουν στην αγορα...

Ενω το Forza ειναι πιο παιχνιδι,περνασ καλυτερα (χωρισ να το ακυρωνω διατι κι εκει εχουμε εξαιρετικη δουλεια).

Ο παραλληλισμοσ μου με τισ σχεσεισ εχει να κανει οτι στην πρωτη μαθαινεισ τι πρεπει να κανεισ σε μια σχεση και σε καθοδηγει αλλα μετα θεσ και την διαφορετικοτητα...

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 5 months ago #8

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Το παν φίλε Πελτέ είναι η χρυσή τομή.
Ποιος θα με κερδίσει δηλαδή βρε αδερφέ με το gameplay του.
.Η εξομείωση για μένα δεν υφίστατε φίλε από καννέναν, εκτος της τανάγρας,τις F1, και των ειδικών μηχανημάτων που απαρτίζουν την εκπαίδευση.
Το ζητούμενο από ένα game για μένα είναι η ΑΠΟΛΑΥΣΗ με ότι αυτό συνεπάγεται.
Δεν μπορώ να έχω ένα μέτρο συγκρισης, για τον απλούστατο λόγο του ότι δεν θα οδηγήσω ποτέ αυτά τα αμάξια! Οπότε εκεί τελιώνει το simulator για μένα και ξεκινάει το παιχνίδι' είτε του βάλαμε ταμπέλα arcade, είτε οτιδήποτε .
Αγαπάω το συγκεκριμένο genre όσο τίποτα άλλο, και απαιτώ από αυτούς να μας δίνουν διασκεδαστικά παιχνίδια που παράλληλα θα μας μυήσουν στον κόσμο του αυτοκινήτου, όσο μπορούν ο καθένας καλύτερα.
Η Ελλάδα μεγάλωσε με το GT my friend ,οπότε η μάζα θα υποστηρίξει αυτό σίγουρα στο Vs . Tο ζητούμενο είναι άλλο όμως....
ZeitGeist

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 4 months ago #9

• st41k3r
  • st41k3r's Avatar
  • Payment receiver
  • Pâtissier
  • Thank you received: 29
Για μένα δαγκωτό GT μέχρι και το Grand Turismo 5. Το 6 με απογοήτευσε. Για το Forza δεν έχω να πω πολλά καθώς είχα παίξει αν θυμάμαι καλά το τέταρτο.
Did you ever wonder what I felt like?
after my face was all sliced to ribbons
you never called!
so... I guess you didn't
people looked at me like I was a monster
and I was, because of you
and now
you are going to be the monster...

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 4 months ago #10

• marinosval
  • marinosval's Avatar
  • Pre-orderer
  • Έμπειρος gamer.
  • Thank you received: 7
Εγώ θα ψηφίσω λευκό.

Μεγάλωσα με τα Gran Turismo 2 και Gran Turismo 3 στο PS1 μου, τα οποία ήταν τουλάχιστον διαμάντια. Αμέτρητες επιλογές και στατιστικά που έδιναν στο παιχνίδι κάθε λόγο να αυτοαποκαλείται "simulator". Αργότερα αγόρασα το Gran Turismo 4 το οποίο έχω την εντύπωση πως ήταν από τα πρώτα racing games που είχαν ηχογραφήσει τους ήχους όλων των διαθέσιμων αυτοκινήτων. Τεράστια η διαφορά από το 3ο παιχνίδι από κάθε άποψη. Με τιμονιέρα δε, το παιχνίδι ήταν απόλαυση. Μου είχε κάνει πολύ εντύπωση.

Έπειτα έτυχε να αγοράσω το XBOX 360 μου και μαζί πήρα και το Forza Motorsport 3, το οποίο δεν περίμενα ούτε καν να πλησιάζει την τελειότητα του GT, αλλά έκανα λάθος. Είχε κι αυτό τη μαγεία του. Τα καλύτερα γραφικά, οι ζημιές στα αυτοκίνητα... Άλλη εμπειρία. Το Forza Motorsport 4 το πήρα day one.

Και οι δύο σειρές είναι εκπληκτικές, αλλά καμία δεν ξεπερνάει την άλλη καθώς όλες έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Το Forza έχει ρεαλιστικές ζημιές και καλοζυαλισμένα γραφικά. Το Gran Turismo έχει (ή μάλλον είχε) μεταχειρισμένα αυτοκίνητα και πίστες με νύχτα. Μαγεία.

Ότι κι αν έπαιξα, είχε κάτι καινούριο και μοναδικό να μου προσφέρει. Γι' αυτό τ' αγαπώ και τα δύο.
The cake is a lie!

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 4 months ago #11

• NikeFerrari
  • NikeFerrari's Avatar
  • Moderator
  • Που να σε φάειν η Unboxed Μούλαν!
  • Thank you received: 1604
marinosval wrote:
Εγώ θα ψηφίσω λευκό.

Μεγάλωσα με τα Gran Turismo 2 και Gran Turismo 3 στο PS1 μου, τα οποία ήταν τουλάχιστον διαμάντια.

Το 3 ήταν στο PS2. ;)

Forza Motorsport VS Gran Turismo 4 years 2 months ago #12

• Father Diomedes
  • Father Diomedes's Avatar
  • Wishlister
Έχοντας φάει ψωμί κι αλάτi στα racing games here is my two cents:

Με to Gran Turismo 1 μεγάλωσα και από τότε ακολουθώ φανατικά κάθε νέα προσθήκη. Από Forza είχα μόνο το 2 το οποίο και έλιωσα για μήνες. Στα racing games δεν μπορείς να πεις απλά ποιό είναι καλύτερο και ποιό όχι, εξαρτάται από το τι ζητάει ο εκάστοτε παίκτης. Άλλοι την βρίσκουν με games που πλησιάζουν όσο γίνεται την πραγματικότητα τρώγοντας χώμα με το παραμικρό λάθος και άλλοι θέλουν γυαλιστερά γραφικά από έναν τίτλο που δεν θα τους "ξεσκίσει" ζητώντας δυνατότητες οδηγού αγώνων και γνώσεις μηχανικού και απλά θέλουν να χαλαρώσουν driftάροντας με 250.

Πάμε πιο βαθειά όμως.
Το Gran Turismo μπήκε στην αγορά ως "the real driving simulator". Στην αρχή το πάλευε καλά (εν απουσία βασικού ανταγωνιστή) και το μεράκι των κατασκευαστών φαινόταν. Ακολούθησε ανοδική πορεία μέχρι το 5 στο PS3. Το 5 το περίμενα σαν παλαβός και σε καμία περίπτωση δεν έμεινα δυσαρεστημένος, δυνατά γραφικά, καλή engine, εξαιρετικές online δυνατότητες. Είχε τα σφαλματάκια του αλλά σε νορμάλ επίπεδα. Δυστυχώς το 6 ήταν μια φοβερή αποτυχία και ήταν από τις λίγες φορές που έκλαψα τα λεφτά μου στην collector's. Συνεχή προβλήματα, άπειρα glitches και (Ω ΘΕΟΙ) bugs στην physics engine (σημ. σε "real driving simulator"),τραγική ΑΙ που βολτάρει στην πίστα και τα ίδια βαρετά πρωταθλήματα που παίζουν από το GT1. Originality 0... Το GT6 για μένα είναι μια αποτυχία, ένα DLC του 5 που στην ουσία δεν προσέφερε τίποτα καινούριο. Το χειρότερο είναι ότι οι developers δεν ακούν καν την κοινότητα και επιμένουν σε ανόητες "βελτιώσεις" όταν ένας από τους πιο σημαντικούς τομείς στα racing παιχνίδια, ο ήχος, είναι για κλάματα... Οι δηλώσεις του Yamauchi για τον περιορισμό που είχε εξαιτίας της επεξεργαστικής δύναμης του PS3 μου φαίνεται μια φθηνή δικαιολογία. Ας μην βγάζανε το 6 τώρα και ας περίμεναν να βγει στο PS4, να 'ναι καλά οι χαρτογιακάδες...

Το Forza 2 ήταν το μόνο από τη σειρά που έπαιξα φανατικά. Με κράτησε το άπειρο customisation, οι εμπνευσμένες επιλογές πρωταθλημάτων και γενικά το όλο feeling φρεσκάδας. Τα μεταγενέστερα απλά τα παρακολουθούσα μέσω βίντεο στο ίντερνετ ή κάποιων demo που πετύχαινα. Παρατήρησα πολλές βελτιώσεις και διάθεση για ένα βήμα παραπέρα σε σύγκριση με το GT. Δυστυχώς όμως τα physics είναι σε επίπεδα arcade γεγονός που με απωθεί.

Οπότε αν είναι να διαλέξω αναγκαστικά θα πάρω Gran Turismo. Ειδάλλως επιμένω σε "εξομoιωτές" PC (rFactor, Asseto Corsa, GTR2, Race 07, Grand Prix Legends) και το αγαπημένο μου μακράν GT Legends. Τι να κάνουμε, μου αρέσει να φρενάρω κατεβάζοντας ταχύτητα (δεν το έχω δει πουθενά αλλού), να κατεβάζω λανθασμένα μια ταχύτητα παρακάτω και λόγω αδράνειας του κινητήρα να φέρνω σβούρα και γενικά να απολαμβάνω φοβερά physics. Κι ας μην είναι τα γραφικά super high definition...
Αυτά!
Last Edit: 4 years 2 months ago by Father Diomedes.
  • Page:
  • 1
  • 2