TOPIC: Console Gaming VS PC Gaming

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 11 months ago #37

• Big Daddy
  • Big Daddy's Avatar
  • Loader
  • Thank you received: 113
Theo wrote:
Savo wrote:
Theo wrote:
GrayFox46 wrote:
xaxaxa Tatas υπερβολικός ρε φίλε :lol:
Όποιος είναι σοβαρός gamer το κοιτάει λίγο παραπάνω. Όπως και να το κάνουμε ένα αρκετά ακριβό PC θα σου προσφέρει την καλύτερη gaming εμπειρία από οποιαδήποτε κονσόλα με τεράστια διαφορά. Ένα μέτριο PC θα σου προσφέρει σχεδόν την ίδια εμπειρία(αν όχι καλύτερη) αλλά θα έχεις υπερβολικά περισσότερες λειτουργίες, και μετά από 1 χρόνο θα παρατηρήσεις ότι ενώ το PC ήταν λίγο πιο ακριβή λύση από μια κονσόλα στην αρχή, τελικά είναι πιο οικονομικό και συμφέρει περισσότερο. Μην ξεχνάμε βέβαια και την πανεύκολη αναβάθμιση και το πόσα λεφτά γλυτώνεις από εκεί.

Επίσης τι ΜΠΟΥΡΔΑ είναι το να πληρώνεις για να παίζεις multyplayer? Ευχαριστώ Microsoft & Sony που μου ΜΠΛΟΚΑΡΕΤΕ ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού που αγόρασα! Αν αυτό δεν αλλάξει δεν θα αγοράσω ποτέ κονσόλα. Όχι ότι σκεφτόμουν να αγοράσω κάτι τόσο κατώτερο σε δυνατότητες σε σχέση με έναν υπολογιστή.

Επίσης ήθελα να αναφέρω κάτι που άκουσα πρόσφατα και μου άρεσε: Τα 30 Fps δεν είναι επιλογή, είναι αποτυχία!
ΟΙ υπόλοιποι φίλε Theo δεν είναι σοβαροί gamers που το βλέπουν λίγο πιο ανάλαφρα?

Δεν είναι νομίζω ο λόγος αυτού του thread να βγάλει κάποιον νικητή, όσο να καταθέσουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες και το πως ο καθένας μας απολαμβάνει την πλατφόρμα που αγαπάει.

Ποτε για μένα το παιχνίδι δεν ήταν θέμα specs, frame rate και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.Εκεί υπάρχει ξεκάθαρο προβάδισμα νομίζω οκ.
Ο Δαβίδ η κονσόλα όμως μια χαρά κοντράρει στα ίσα τον Γολιάθ pc. Έχει φορητότητα , την βάζεις σε μια τσαντούλα και όπου έχει ρεύμα , μια πρίζα και μια τηλεόραση, στήνεις την φάση σου και χάνεσαι στο μαγικό της κόσμο χωρίς πολλά πολλά.
Είναι καθαρά υποκειμενική η σύγκριση λοιπόν αυτή.

Παραθέτω ένα παλιό μου ποστ σε μια ανάλογη συζήτηση :silly:

Αναγνωρίζω την υπεροχή των Pcs ειδικά στα τεχνικά θέματα,στα specs στα γραφικά στο frame rate, στην ανάλυση και σε άλλα, αλλά για μένα προσωπικά στο Pc προτιμώ να βλέπω άλλους να παίζουν και να χαζεύω παρά να παίζω εγώ.Το θεωρώ κάτι άλλο.

Οπότε είμαι ανοιχτός και σε προσκλήσεις παιδιά. Να με φωνάξετε στο σπίτι να χαζεύω τα μηχανάκια σας να μάθω διάφορα για το θέμα gaming pc.Με συναρπάζει, μου προκαλεί δέος, αλλά να παίζω παιχνίδια στο Pc ΔΕΝ ΘΕΛΩ.

Αν μπω λοιπόν σε κάποιο σπίτι και δω να παίζουν στο pc, το πιο πιθανό είναι να αράξω και να βλέπω.

Αν μπω σε σπίτι όμως, και δω στον καναπέ να κάθονται, να κρατάνε χειριστήρια, και να παίζουν σε κονσόλα, το πιο πιθανό είναι να κάνω Φόνο αν δεν πιάσω στα χέρια μου χειριστήριο τα επόμενα 10 λεπτά!!!

Δεν θα ξεχάσω ποτέ κάθε φορά που αγόραζα κονσόλα πως ένιωθα.Ούτε preorders ούτε μέσω Internet ,ούτε να συγκρίνω ,ούτε να σπάω το κεφάλι μου αν θα είναι best value for money ούτε αμεσότητες και αποκλειστικότητες ούτε τίποτα.Εξω από τα μαγαζιά, κοιτώντας την βιτρίνα έμπαινα και αγόραζα το δώρο μου.Σε μια μεγάλη σακούλα και βουρ για το σπίτι. Και κάπως έτσι θα πάρω και την επόμενη χεχε!

Ευτυχώς η δυστυχώς όπως ξανά είπα, το gaming( από τότε που έμαθα για ένα γκρι κουτάκι που λέγετε Playstation) το έχω συνδυάσει με τις κονσόλες.
Αν βλέπει κάποιος το gaming "ανάλαφρα" τότε, όχι, δεν τον λέω σοβαρό gamer (και εγώ ανήκω στην κατηγορία αυτών) Αυτός που θα παίζει ανταγωνιστικά θα θέλει να έχει τον καλύτερο έλεγχο στο παιχνίδι και συνήθως θα χρησιμοποιεί κάποιο ακριβό PC ~1000ευρώ που σου προσφέρει πολύ καλύτερη εμπειρία gaming (αλλά και προφανώς είναι πολύ πιο ακριβή λύση) Αν και το PC είναι στην αρχή αρκετά πιο ακριβό, θα παιχνίδια του PC είναι αρκετά πιο φθηνά και ένας φανατικός gamer θα γλυτώσει και μερικά λεφτά λόγω games. Ένας φανατικός gamer δεν είναι απαραίτητα και απαιτητικός ή βλέπει το gaming ανταγωνιστικά και πολλοί από αυτούς προτιμούν μια εύκολη λύση για "παρεΐστικο" gaming στην τηλεόραση και απλώς αγοράζουν μια κονσόλα.

"Δεν είναι νομίζω ο λόγος αυτού του thread να βγάλει κάποιον νικητή, όσο να καταθέσουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες και το πως ο καθένας μας απολαμβάνει την πλατφόρμα που αγαπάει. "
Ακριβώς αυτό λέω κι εγώ. Προφανώς όλοι ξέρουμε ποιο είναι το ανώτερο σύστημα και δεν μπορεί να αμφισβητήσει κανείς ότι το PC μπορεί να σου προσφέρει την καλύτερη gaming εμπειρία, αλλά πολλές φορές μια κονσόλα είναι πιο "βολική" για κάποιους. Προφανώς κι εγώ εκφράζω την προσωπική μου εμπειρία και δεν προσπαθώ να σας αλλάξω γνώμη ή κάτι τέτοιο (ελπίζω να μην με παρεξήγησες). Η δική μου εμπειρία είναι ότι ενώ δεν είμαι κάποιος σοβαρός gamer, δεν μπορώ να ακουμπήσω κονσόλα (εκτός φυσικά αν υπάρχει παρέα) Περνάω πολλές ώρες στον υπολογιστή και έχω ένα καλούτσικο σύστημα (desktop). δεν υπάρχει ο παραμικρός λόγος για να αγοράσω κάποια κονσόλα γιατί με μια κονσόλα θυσιάζω:
1) Ένα πολύ μεγάλο μέρος των γραφικών και ανάλυσης
2) FPS
3) Καλός ποιοτικός ήχος
4) Δυνατότητα gaming με keyboard/mouse
5) Πιο ακριβά games για την κονσόλα
6) Συνδρομή για multyplayer
7) No mods :S:S
8)Τα ~400 ευρώ που θα μου κοστίσει η κονσόλα για να έχω όλα αυτά τα μειονεκτήματα.
Η αγορά μιας κονσόλας για εμένα προσωπικά θα ήταν από τις χειρότερες αγορές.
Όλα αυτά είναι προσωπική μου γνώμη/εμπειρία και κάποια από τα δικά μου προβλήματα μπορεί σε κάποιον να είναι αδιάφορα.
Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Όπως όταν ενας μουσικόφιλος για παράδειγμα έχει δημιουργήσει το καλύτερο ηχοσύστημα για να πάρει τη καλύτερη δυνατή εμπειρία.Γιατί όχι και στο gaming!

Κοίταξε όμως τι γίνεται Theo. Προφανώς όταν βρεθούμε στην ίδια παρέα και πιάσουμε συζήτηση γύρω απ το Bioshck π.χ,δε θα κάτσουμε να αραδιάσουμε αναλύσεις,καρέ κλπ.Θα λέμε για το σενάριο,την ατμόσφαιρα,τη σχεδίαση και ότι άλλο μας συγκίνησε.Το παιχνίδι αυτό ηθελε να περάσει πρωτίστως και το πέτυχε.
Εκτός αν παίζοντας στο PC,προσφέρει μεγαλύτερες πίστες που στη κονσολάδικη έκδοση δε χωράνε,
My mind belongs to Daddy!!
The administrator has disabled public write access.

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 11 months ago #38

• savo
  • savo's Avatar
  • Unboxer
  • Thank you received: 392
Theo wrote:
Savo wrote:
Χμμ... Ίσως δεν έπρεπε να χρησιμοποιούσα την φράση "σοβαρός gamer" επειδή μάλλον το καταλαβαίνουμε κάπως διαφορετικά. Πάντως γενικά συμφωνώ μαζί σου. Επίσης από τη στιγμή που δεν έχει κάποιος σταθερό υπολογιστή(ή αν έχει MAC), τότε αρχίζει να έχει κάποιο νόημα μια κονσόλα.
Γενικά τα MAC δεν είναι για παιχνίδια και αμφιβάλω αν το G5 θα μπορούσε να παίξει κάτι (ή τουλάχιστον να είναι κάποια αποδεκτή εμπειρία). Πάντα, όμως, θα είναι καλύτερα να υπάρχει ένα gaming PC για παιχνίδια. Πάντως κι εγώ από κονσόλες και το gameboy έμαθα το gaming και ήμουν πολύ ευχαριστημένος, μέχρι που δοκίμασα δυνατό gaming PC.
Για αυτό τοποθετήθηκα πρώτος φίλε. Μπορεί να ανάψει μεγάλη φωτιά εύκολα. Πολύ βαθύ το αρχικό ΄όποιος βλέπει σοβαρά το gaming, και εξίσου εύκολα παρεξηγήσιμο ;)Σαφέστατα και λογικό το όποιος ασχολείται με το pc gaming να έχει μια πιο σοβαρή προσσέγγιση αν θέλει ένα σοβαρό αποτέλεσμα,
Απλά εγώ ένιωσα ότι με αυτήν την έκφραση, μπήκανε όλα και όλοι στο ίδιο καλάθι. :unsure:

Τέλος πάντων όλα καλά.
Απλά οι pc gamers δεν ξέρετε τις σας γίνετε :P:P:P
Αέραααααααααα και πάμε πάλι
,
ZeitGeist

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 11 months ago #39

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 670
Big Daddy wrote:
Καταλαβαίνω τι θες να πεις. Όπως όταν ενας μουσικόφιλος για παράδειγμα έχει δημιουργήσει το καλύτερο ηχοσύστημα για να πάρει τη καλύτερη δυνατή εμπειρία.Γιατί όχι και στο gaming!

Κοίταξε όμως τι γίνεται Theo. Προφανώς όταν βρεθούμε στην ίδια παρέα και πιάσουμε συζήτηση γύρω απ το Bioshck π.χ,δε θα κάτσουμε να αραδιάσουμε αναλύσεις,καρέ κλπ.Θα λέμε για το σενάριο,την ατμόσφαιρα,τη σχεδίαση και ότι άλλο μας συγκίνησε.Το παιχνίδι αυτό ηθελε να περάσει πρωτίστως και το πέτυχε.
Εκτός αν παίζοντας στο PC,προσφέρει μεγαλύτερες πίστες που στη κονσολάδικη έκδοση δε χωράνε,
Όπως και ο ήχος έτσι και τα καλύτερα γραφικά γραφικά θα σε κάνουν να απολαύσεις όσο το δυνατόν περισσότερο κάποιο παιχνίδι. Εκτιμώ το σενάριο, gameplay κλπ κλπ... αλλά εκτιμώ και την δουλειά που έχουν ρίξει στα γραφικά σε ένα παιχνίδι (ομοίως και στον ήχο) καθώς είναι πολύ δύσκολο και απαιτητικό έργο για ένα παιχνίδι. Όλα αυτά είναι χαρακτηριστικά ενός παιχνιδιού και σαν gamer σέβομαι και τα εκτιμώ ακόμη κι αν είναι δευτερεύοντα συγκριτικά με το όλο gameplay/story/σενάριο.
Όλες αυτές οι λεπτομέρειες σε ένα παιχνίδι αναδικνύονται κυρίως στο PC.

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 11 months ago #40

• Soulis45
  • Soulis45's Avatar
  • User is blocked
  • Thank you received: 1
Savo δεν έχεις δει φαίνεται ακόμα nba 2k14 από υπολογιστή σε τηλεόραση μεγάλη
I LOVE APU !!!!
Last Edit: 4 years 11 months ago by Soulis45.

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 10 months ago #41

• Captain_Zaraki
  • Captain_Zaraki's Avatar
  • Unboxholic
  • Thank you received: 2025
Νομιζω οτι δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω εκφραση την προτειμηση μου στις κονσολες.Και ναι για μενα υπαρχουν επισεις πολλοι λογοι να αγορασεις PC αλλα τι να κανουμε θελω ενα απο τα 2.
Προσωπικη αποψη για το που υπερεχουν οι κονσολες:
1)Λογο των console exclusives.Για μενα προσωπικα υπερισχυουνε και ας μην κρυβομαστε παντα ζηλευουμε ενα "αντιπαλο" exclusive.Ας πουμε εγω ζηλευω τα πολλα καλα indie horror στο PC.Νταξει, οχι παντα καλα ομως κατι ειναι και αυτο.Παντως κατι games σαν τα God of War, Demon's Souls, The Last of Us κλπ ειναι που με κανουν να διαλεγω κονσολα.
2)Ειναι πιο φθηνες.Οχι, οχι μην μουα ρχισεται εχεις τα steam sales, εχεις τα πιο φθηνα παιχνιδια κλπ.Το να αγορασεις μια κονσολα ειναι πιο φθηνο απο το να αγορασεις ενα PC.
3)Λιγοτερη δουλεια.Μπορειται να με πειτε τεμπελη αλλα βαριεμαι να εχω το διαρκει αγχος για το αν το PC μου θα ανταπεξερχεται στα specs που χρειαζονται κλπ, να κοιταω να κανω σωστα καποια πραγματα για να τρεξει το παιχνιδι.Γουσταρω να αγοραζω ενα παιχνιδι που ειδα οτι υπαρχει για ps360 ας πουμε να παω να το αγορασω και μετα να το βαλω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ να παιξει.
4)Οι εξαιρετικες υπηρεσιες PSPLUS-Live Gold.Στο μεν PSPLUS 2 τρομερα games καθε μηνα τσαμπα που πολλες φορες εχουν κυκλοφορησει προσφατα για οσο εχεις συνδρομη στο δε Live Gold πολλες φορες λιγο πιο παλια games (2-3 χρονων) αλλα στα χαριζει +οτι δινει παιχνιδαρες.

Γιατι θα διαλεγα PC?
1)Καλυτερα γραφικα-FR
2)Πιο φθηνα παιχνιδια και το που καλο steam με τα sales του.
3)Για καποια πιο μικρα παιχνιδια και για να παιξω Starcraft 2, μου εχει μεινει παραπονο αυτο γιατι το 1ο Starcraft παιζει να ειναι το παιχνιδι στο οποιο εχω ξοδεψει τις περισσοτερες ωρες απο καθε αλλο game (δεν ειμαι 100% σιγουρος για αυτο αλλα τεσπα).

Εγω αυτη την κοντρα παντως δεν την καταλαβαινω και δεν οδηγει και πουθενα στο κατω κατω.Ουτε ο στενομυαλος console gamer θα αλλαξει ουτε ο ξεροκεφαλος PC gamer, αρα? :PΣυζητηση ειναι το θεμα να γινεται οχι να πεταμε μπιχτες για να αναδειξουμε το καλυτερο...Λες και εχουμε μετοχες σε καποιο απο τα δυο.
Τελος, αν καποιον τον πειραζει τοσο πολυ που παιζει με λιγο χειροτερο performance-γραφικα τι να πω οκευ...Για μενα παντα ητανε gameplay>graphics.Το ιδιο θα το ευχαριστηθω οπου και να το παιξω και εννοειται θα χαρω τα ομορφα γραφικα αλλα δεν θα με νοιαξει κιολας αν ειναι λιγο χειροτερα.
Last Edit: 4 years 10 months ago by Captain_Zaraki.

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 10 months ago #42

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Captain_Zaraki wrote:
Νομιζω οτι δεν ειναι λιγες οι φορες που εχω εκφραση την προτειμηση μου στις κονσολες.Και ναι για μενα υπαρχουν επισεις πολλοι λογοι να αγορασεις PC αλλα τι να κανουμε θελω ενα απο τα 2.
1)Λογο των console exclusives.Για μενα προσωπικα υπερισχυουνε και ας μην κρυβομαστε παντα ζηλευουμε ενα "αντιπαλο" exclusive.Ας πουμε εγω ζηλευω τα πολλα καλα indie horror στο PC.Νταξει, οχι παντα καλα ομως κατι ειναι και αυτο.Παντως κατι games σαν τα God of War, Demon's Souls, The Last of Us κλπ ειναι που με κανουν να διαλεγω κονσολα.
2)Ειναι πιο φθηνες.Οχι, οχι μην μουα ρχισεται εχεις τα steam sales, εχεις τα πιο φθηνα παιχνιδια κλπ.Το να αγορασεις μια κονσολα ειναι πιο φθηνο απο το να αγορασεις ενα PC.
3)Λιγοτερη δουλεια.Μπορειται να με πειτε τεμπελη αλλα βαριεμαι να εχω το διαρκει αγχος για το αν το PC μου θα ανταπεξερχεται στα specs που χρειαζονται κλπ, να κοιταω να κανω σωστα καποια πραγματα για να τρεξει το παιχνιδι.Γουσταρω να αγοραζω ενα παιχνιδι που ειδα οτι υπαρχει για ps360 ας πουμε να παω να το αγορασω και μετα να το βαλω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ να παιξει.
4)Οι εξαιρετικες υπηρεσιες PSPLUS-Live Gold.Στο μεν PSPLUS 2 τρομερα games καθε μηνα τσαμπα που πολλες φορες εχουν κυκλοφορησει προσφατα για οσο εχεις συνδρομη στο δε Live Gold πολλες φορες λιγο πιο παλια games (2-3 χρονων) αλλα στα χαριζει +οτι δινει παιχνιδαρες.

Γιατι θα διαλεγα PC?
1)Καλυτερα γραφικα-FR
3)Για καποια πιο μικρα παιχνιδια και για να παιξω Starcraft 2, μου εχει μεινει παραπονο αυτο γιατι το 1ο Starcraft παιζει να ειναι το παιχνιδι στο οποιο εχω ξοδεψει τις περισσοτερες ωρες απο καθε αλλο game (δεν ειμαι 100% σιγουρος για αυτο αλλα τεσπα).

Εγω αυτη την κοντρα παντως δεν την καταλαβαινω και δεν οδηγει και πουθενα στο κατω κατω.Ουτε ο στενομυαλος console gamer θα αλλαξει ουτε ο ξεροκεφαλος PC gamer, αρα? :PΣυζητηση ειναι το θεμα να γινεται οχι να πεταμε μπιχτες για να αναδειξουμε το καλυτερο...Λες και εχουμε μετοχες σε καποιο απο τα δυο.
Τελος, αν καποιον τον πειραζει τοσο πολυ που παιζει με λιγο χειροτερο performance-γραφικα τι να πω οκευ...Για μενα παντα ητανε gameplay>graphics.Το ιδιο θα το ευχαριστηθω οπου και να το παιξω και εννοειται θα χαρω τα ομορφα γραφικα αλλα δεν θα με νοιαξει κιολας αν ειναι λιγο χειροτερα.
+1 !!!
Πραγματικά ζήλευα τους κατόχους του PS3 για το the last of us. Μου άρεσε τόσο πολύ που έβλεπα αρκετά gameplays στο youtube, αλλά και πάλι ΗΘΕΛΑ να το παίξω ΕΓΩ. Επίσης μου λείπει πολύ το halo στο Xbox... :'(
Βέβαια αυτά είναι τα μόνα 2 παιχνίδια σε κονσόλες που θέλω να παίζω (και είναι σε 2 διαφορετικές κονσόλες :angry:).
Τα επιχειρήματα 1,3 & 4 είναι απολύτως κατανοητά, αλλά για το 2ο επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Μπορεί ένα εξίσου δυνατό PC να κοστίζει +100 ευρώ πιο πολύ από μια κονσόλα, αλλά σου προσφέρει άλλα τόσα θετικά. Αλλά ακόμη και αυστηρά για gaming αν το δεις, σε 1 χρόνο θα γλυτώσεις λεφτά λόγω φθηνότερων παιχνιδιών (εξαρτάται και πόσα αγοράζεις βέβαια). Ακόμη και μετά από 5 χρόνια που θα βγει η νέα κονσόλα, εσύ απλώς θα χρειαστείς τα μισά λεφτά για να αγοράσεις μια καινούρια κάρτα γραφικών αντί για μία ολόκληρη κονσόλα.

Εγώ πάντως βρίσκω θετικά αυτά που σε "ενοχλούν". Κάθομαι πάρα πολλές ώρες στον υπολογιστή και μου αρέσει που μπορώ να αλλάξω μερικά πράγματα ακόμη και στα παιχνίδια. Πρακτικά για μένα θα είναι πιο γρήγορο να ανοίξω ένα παιχνίδι στο PC παρά σε μία κονσόλα :P:PΤέλος αν πάει κάτι πολύ στραβά με το PC απλώς θα το ανοίξω να δω τι τρέχει και κατά πάσα πιθανότητα θα το διορθώσω, ενώ στην κονσόλα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα (ασχέτως που όταν μου χάλασε το xbox 360 πάλι εγώ το έφτιαξα :P) Όσο για το gameplay>graphics κι εγώ συμφωνώ, αλλά γιατί να θέτεις χαμηλά τον πήχη ενώ μπορείς να τα έχεις και τα δύο ? (και πάλι λέω τη γνώμη μου και τι με βολεύει. Δεν λέω ότι όλοι θα έπρεπε να πειράζουν τα πράγματά τους ή να προτιμήσουν για κάποιο λόγο το PC, απλώς εμένα μου αρέσει )

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 10 months ago #43

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
Theo wrote:
Captain_Zaraki wrote:

Γιατι θα διαλεγα PC?
1)Καλυτερα γραφικα-FR

+1 !!!
Πραγματικά ζήλευα τους κατόχους του PS3 για το the last of us. Μου άρεσε τόσο πολύ που έβλεπα αρκετά gameplays στο youtube, αλλά και πάλι ΗΘΕΛΑ να το παίξω ΕΓΩ. Επίσης μου λείπει πολύ το halo στο Xbox... :'(
Βέβαια αυτά είναι τα μόνα 2 παιχνίδια σε κονσόλες που θέλω να παίζω (και είναι σε 2 διαφορετικές κονσόλες :angry:).
Τα επιχειρήματα 1,3 & 4 είναι απολύτως κατανοητά, αλλά για το 2ο επίτρεψέ μου να διαφωνήσω. Μπορεί ένα εξίσου δυνατό PC να κοστίζει +100 ευρώ πιο πολύ από μια κονσόλα, αλλά σου προσφέρει άλλα τόσα θετικά. Αλλά ακόμη και αυστηρά για gaming αν το δεις, σε 1 χρόνο θα γλυτώσεις λεφτά λόγω φθηνότερων παιχνιδιών (εξαρτάται και πόσα αγοράζεις βέβαια). Ακόμη και μετά από 5 χρόνια που θα βγει η νέα κονσόλα, εσύ απλώς θα χρειαστείς τα μισά λεφτά για να αγοράσεις μια καινούρια κάρτα γραφικών αντί για μία ολόκληρη κονσόλα.

Εγώ πάντως βρίσκω θετικά αυτά που σε "ενοχλούν". Κάθομαι πάρα πολλές ώρες στον υπολογιστή και μου αρέσει που μπορώ να αλλάξω μερικά πράγματα ακόμη και στα παιχνίδια. Πρακτικά για μένα θα είναι πιο γρήγορο να ανοίξω ένα παιχνίδι στο PC παρά σε μία κονσόλα :P:PΤέλος αν πάει κάτι πολύ στραβά με το PC απλώς θα το ανοίξω να δω τι τρέχει και κατά πάσα πιθανότητα θα το διορθώσω, ενώ στην κονσόλα είναι πιο δύσκολα τα πράγματα (ασχέτως που όταν μου χάλασε το xbox 360 πάλι εγώ το έφτιαξα :P) Όσο για το gameplay>graphics κι εγώ συμφωνώ, αλλά γιατί να θέτεις χαμηλά τον πήχη ενώ μπορείς να τα έχεις και τα δύο ? (και πάλι λέω τη γνώμη μου και τι με βολεύει. Δεν λέω ότι όλοι θα έπρεπε να πειράζουν τα πράγματά τους ή να προτιμήσουν για κάποιο λόγο το PC, απλώς εμένα μου αρέσει )
Δεν μπορω να διαφωνησω οντως με καποια παραπανο λεφτα μπορεις να φτιαξεις ενα σχετικο καλο PC με τα παραπανο θετικα!
Και κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω οτι μου αρεσει στο PC ειναι τα mods (Skryim modes for the wins πχ).Σε κατι παιχνιδαρες που μου αρεσουν οπως τα Skyrim, Fallout 3, New Vegas κλπ θα ηταν τρομερα με modακια!Για μενα απλως δεν πρεπει να βαζεις modes στο πρωτο playthrough γιατι χαλας την εμπειρια.
Τωρα κανω δευτερο playtrhough Fallout 3 πχ (μπαιχνιδαρα οπως γνωριζεαι) σε κονσολα και θα ηθελα να ειχα mods για να το κανω πιο διασκεδαστικο!

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 10 months ago #44

• Theo
  • Theo's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
Captain_Zaraki wrote:
Δεν μπορω να διαφωνησω οντως με καποια παραπανο λεφτα μπορεις να φτιαξεις ενα σχετικο καλο PC με τα παραπανο θετικα!
Και κατι ακομα που ξεχασα να αναφερω οτι μου αρεσει στο PC ειναι τα mods (Skryim modes for the wins πχ).Σε κατι παιχνιδαρες που μου αρεσουν οπως τα Skyrim, Fallout 3, New Vegas κλπ θα ηταν τρομερα με modακια!Για μενα απλως δεν πρεπει να βαζεις modes στο πρωτο playthrough γιατι χαλας την εμπειρια.
Τωρα κανω δευτερο playtrhough Fallout 3 πχ (μπαιχνιδαρα οπως γνωριζεαι) σε κονσολα και θα ηθελα να ειχα mods για να το κανω πιο διασκεδαστικο!
Πωω όντως, παραλίγο να ξεχάσω τα Mods. Τι στιγμή που αρχίζεις να βαριέσαι λίγο ένα από τα αγαπημένα σου παιχνίδια, μπορείς να του αλλάξεις πολλά πράγματα και να το κάνεις σχεδόν άλλο παιχνίδι με το gameplay που αγάπησες από την αρχή. Τρανταχτό παράδειγμα το Skyrim & oblivion. Προσωπικά "έβαλα" καλύτερα texture packs και το τερμάτισα και σιγά σιγά θα αρχίσω να προσθέτω νέα quest γιατί μου έλειψε σαν παιχνίδι. Γενικά δεν βάζω συχνά mods στα παιχνίδια μου, αλλά καμιά φορά μπορεί να γίνει "αναζωογονητικό" xD
Γενικά δύσκολα το αλλάζω το PC gaming, αλλά προσωπικά έχω ένα σχετικά δυνατό PC επειδή το χρησιμοποιώ και για άλλες λειτουργίες και το μόνο που έχω να κάνω είναι να αλλάξω κάρτα γραφικών αν θέλω καλύτερα γραφικά, αλλά πραγματικά θέλω το halo!! <3 ήταν το 1ο μου fps παιχνίδι και είμαι συναισθηματικά δεμένος μαζί του :P
Last Edit: 4 years 10 months ago by Theo.

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 10 months ago #45

• Johnyro
  • Johnyro's Avatar
  • Wishlister
  • Thank you received: 1
Παντως για εμενα δεν υπαρχει κοντρα pc και κονσολας.Εγω στο pc παιζω fps,strategy και κανενα moba (λολ πιο πολυ :whistle:) και στο ps3 παιζω ολα τα αλλα.Το pc μου χρησιμευει και σε πολλα αλλα ... ομως στο ps3 ευχαριστιεμαι πιο πολυ τα games.Γενικα δεν εχω καταλαβει γιατι πρεπει να ειναι ή μονο κονσολα ή μονο pc ο καθενας παιζει εκει που τον βολευει... :dry::dry:

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 10 months ago #46

• ifritgr
  • ifritgr's Avatar
  • Wishlister
διάβασα ποιο πάνω για κάποιον που ανέφερε για τη φορητότητα που έχουν οι κονσόλες. Κάτι τέτοιο είναι λάθος πλέων. Οι υπολογιστές έχουν προχωρήσει πολύ και σε κάποιες περιπτώσεις είναι απίστευτα ποιο φορητοί απο την οποιαδήποτε κονσόλα!!! και ΝΑΙ, παίζει παιχνίδια

mini pc

πάντα υπάρχει και η επιλογή ενός λίγο μεγαλύτερου και περίπου ίδιο με μία κονσόλα αν ξέρεις πως να το φτιάξεις ή φωνάζεις κάποιον που ξέρει.
_____

σε οποιαδήποτε κονσόλα δεν υπολογίζετε ποτέ το κόστος μιας τηλεόρασης ενώ σε ένα υπολογιστή ναι, γιατί? ο υπολογιστής άνετα μπορεί να μπει κάτω απο μια τηλεόραση όπως μια κονσόλα! υπάρχει και εκεί η επιλογή να παίξετε με gamepad αν θέλετε ή keyboard/mouse. θα μου πείτε τώρα που θα τα ακουμπήσετε και να παίξετε σαν άνθρωποι... αυτό είναι άλλο θέμα που έχει να κάνει ξεχωριστά με τη διακόσμηση του σπιτιού του καθενός, μπορεί να πάρει ένα σταντ....
_____

Αν κάποιος πάρει μια κονσόλα νεας γενιάς το πρώτο χρόνο που θα έχει τη κονσόλα στη κατοχή του πόσα θα ξοδέψει συνολικά? ποντάρω κάπου στα 600-+ ευρώ
με 450 ευρώ για pc κάτω απο τη Τηλεόραση + gamepad και άλλα 50 ευρώ σε games στο steam σε περίοδο εκπτώσεων + free to play games θα έχει περισσότερο υλικό να ευχαριστηθεί. (το steam έχει και την επιλογή big screen).

με λίγα λόγια με λίγα λιγότερα αν διαθέσει κάποιος για έναν υπολογιστή θα έχει τις ίδιες επιδόσεις με μία κονσόλα. ακριβός τις ίδιες όμως με περισσότερες δυνατότητες.
_____

με βάση αυτό το άρθρο άρθρο η valve θα μας προσφέρει το καινούριο gamepad του χρόνου κατα πάσα πιθανότητα. Άρα το 2015 δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για περι gamepad στο PC αφού με αυτό το gamepad είναι σαν να φέρνεις πληκτρολόγιο και ποντίκι στα χέρια σου και να κάνεις ακριβός ότι έκανες με αυτά.
_____

επιπλέον στο PC έχεις ένα mod community γιατί το παιχνίδι δεν τελειώνει πάντα τόσο νωρίς αλλά κάποιες φορές εκεί ξεκινάει (βλέπε ΑrmA 2&3).

Αν θέλετε μπορούμε να το πάμε και λίγο παραπέρα και να πούμε οτι αν ένας υπολογιστής μπει κάτω απο μία TV (και οποιοδήποτε monitor ή και χωρίς αυτό) μπορεί να το χειριστεί κάποιος εντελώς remote απο ένα smartphone μέσω teamviewer ή απο διάφορα controlllers που υπάρχουν.

Σύνδεση με TV σε άλλο δωμάτιο χωρίς να απαιτείται καλώδιο (Wi-Di λέγετε η τεχνολογία) και σε σύνδεση με smartphone γίνετε το απόλυτο media center που η κονσόλα θα ήταν αδύνατο να γίνει...

Μπορούμε να συζητάμε ώρες για το πόσο μακριά μπορεί να φτάσει ένας υπολογιστής και πόσο πίσω είναι οι next-gen consoles που οι τύποι προσπαθούν να περάσουν σε στανταρντ 1080p όταν στον υπολογιστή πάμε για 4κ ανάλυση. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά που έχουν και δεν συγκρίνονται σε τίποτα.

Το μόνο θετικό που έχουν οι κονσόλες είναι κάποια μοναδικά παιχνίδια που απο PS2 μου έχουν λείψει και θα ήθελα πολύ να δω την συνέχεια αυτών τον τίτλων.
Το last of us πχ όσο ωραίο και να είναι ή ακόμα και το uncharted, κάποια στιγμή θα τελειώσουν. είναι σαν ένα βιβλίο που θα το διαβάσεις τη πρώτη φορά και θα μείνεις. Την δεύτερη όμως θα ξέρεις τι σου γίνετε και δεν θα σε συναρπάσει σαν τη πρώτη φορά. Γιαυτό τον λόγο αναφέρομαι σε παιχνίδια όπως το Dragonball, Armored Core και διάφορα άλλα. Όποιος καθίσει και τα μάθει θα καταλάβει καλύτερα τι εννοώ. Τέτοια παιχνίδια δυστυχώς δεν θα δούμε στον υπολογιστή....
Last Edit: 4 years 10 months ago by ifritgr.

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 10 months ago #47

• Captain_Zaraki
  • Unboxholic
ifritgr wrote:
διάβασα ποιο πάνω για κάποιον που ανέφερε για τη φορητότητα που έχουν οι κονσόλες. Κάτι τέτοιο είναι λάθος πλέων. Οι υπολογιστές έχουν προχωρήσει πολύ και σε κάποιες περιπτώσεις είναι απίστευτα ποιο φορητοί απο την οποιαδήποτε κονσόλα!!! και ΝΑΙ, παίζει παιχνίδια

mini pc

πάντα υπάρχει και η επιλογή ενός λίγο μεγαλύτερου και περίπου ίδιο με μία κονσόλα αν ξέρεις πως να το φτιάξεις ή φωνάζεις κάποιον που ξέρει.
_____

σε οποιαδήποτε κονσόλα δεν υπολογίζετε ποτέ το κόστος μιας τηλεόρασης ενώ σε ένα υπολογιστή ναι, γιατί? ο υπολογιστής άνετα μπορεί να μπει κάτω απο μια τηλεόραση όπως μια κονσόλα! υπάρχει και εκεί η επιλογή να παίξετε με gamepad αν θέλετε ή keyboard/mouse. θα μου πείτε τώρα που θα τα ακουμπήσετε και να παίξετε σαν άνθρωποι... αυτό είναι άλλο θέμα που έχει να κάνει ξεχωριστά με τη διακόσμηση του σπιτιού του καθενός, μπορεί να πάρει ένα σταντ....
_____

Αν κάποιος πάρει μια κονσόλα νεας γενιάς το πρώτο χρόνο που θα έχει τη κονσόλα στη κατοχή του πόσα θα ξοδέψει συνολικά? ποντάρω κάπου στα 600-+ ευρώ
με 450 ευρώ για pc κάτω απο τη Τηλεόραση + gamepad και άλλα 50 ευρώ σε games στο steam σε περίοδο εκπτώσεων + free to play games θα έχει περισσότερο υλικό να ευχαριστηθεί. (το steam έχει και την επιλογή big screen).

με λίγα λόγια με λίγα λιγότερα αν διαθέσει κάποιος για έναν υπολογιστή θα έχει τις ίδιες επιδόσεις με μία κονσόλα. ακριβός τις ίδιες όμως με περισσότερες δυνατότητες.
_____

με βάση αυτό το άρθρο άρθρο η valve θα μας προσφέρει το καινούριο gamepad του χρόνου κατα πάσα πιθανότητα. Άρα το 2015 δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για περι gamepad στο PC αφού με αυτό το gamepad είναι σαν να φέρνεις πληκτρολόγιο και ποντίκι στα χέρια σου και να κάνεις ακριβός ότι έκανες με αυτά.
_____

επιπλέον στο PC έχεις ένα mod community γιατί το παιχνίδι δεν τελειώνει πάντα τόσο νωρίς αλλά κάποιες φορές εκεί ξεκινάει (βλέπε ΑrmA 2&3).

Αν θέλετε μπορούμε να το πάμε και λίγο παραπέρα και να πούμε οτι αν ένας υπολογιστής μπει κάτω απο μία TV (και οποιοδήποτε monitor ή και χωρίς αυτό) μπορεί να το χειριστεί κάποιος εντελώς remote απο ένα smartphone μέσω teamviewer ή απο διάφορα controlllers που υπάρχουν.

Σύνδεση με TV σε άλλο δωμάτιο χωρίς να απαιτείται καλώδιο (Wi-Di λέγετε η τεχνολογία) και σε σύνδεση με smartphone γίνετε το απόλυτο media center που η κονσόλα θα ήταν αδύνατο να γίνει...

Μπορούμε να συζητάμε ώρες για το πόσο μακριά μπορεί να φτάσει ένας υπολογιστής και πόσο πίσω είναι οι next-gen consoles που οι τύποι προσπαθούν να περάσουν σε στανταρντ 1080p όταν στον υπολογιστή πάμε για 4κ ανάλυση. Είναι πολύ μεγάλη η διαφορά που έχουν και δεν συγκρίνονται σε τίποτα.

Το μόνο θετικό που έχουν οι κονσόλες είναι κάποια μοναδικά παιχνίδια που απο PS2 μου έχουν λείψει και θα ήθελα πολύ να δω την συνέχεια αυτών τον τίτλων.
Το last of us πχ όσο ωραίο και να είναι ή ακόμα και το uncharted, κάποια στιγμή θα τελειώσουν. είναι σαν ένα βιβλίο που θα το διαβάσεις τη πρώτη φορά και θα μείνεις. Την δεύτερη όμως θα ξέρεις τι σου γίνετε και δεν θα σε συναρπάσει σαν τη πρώτη φορά. Γιαυτό τον λόγο αναφέρομαι σε παιχνίδια όπως το Dragonball, Armored Core και διάφορα άλλα. Όποιος καθίσει και τα μάθει θα καταλάβει καλύτερα τι εννοώ. Τέτοια παιχνίδια δυστυχώς δεν θα δούμε στον υπολογιστή....
Καπου ξεχασες στο τελος οτι υπαρχουν και exclusives απεριοσριστης διαρκειας :PDemon's Souls λεω τωρα :whistle:Οσες φορες και να παιξεις αυτο, η οποιοδηποτε Souls δεν βαριεσαι.
Αλλα με την λογικη αυτη φιλε μου, του παιζω μια φορα και τελος, δεν θα επρεπε να αγοραζεις τιποτα.Θα αγοραζες να παιξεις Tetris που δεν τελιωνει και ποτε.
Σημασια εχει η εμπειρια που αποκομιζεις απο ενα παιχνιδι.Το TLOU πχ ηταν τρομακτικα καλο οταν επαιζα και θα το θυμαμαι ως ενα κορυφαιο παιχνιδι του ειδους...Το God of War 3 με αφησε να θυμαμε το τελος μια επικης τριλογιας και το εχω τερματησει 2 φορες μεχρι στιγμης.Τα παιχνιδια τελωσπαντων εχουν την αξια που εσυ θες να τους δωσεις.Προτειμω 12 ωρες χορταστικου campaign με δραμα, πολυ καλο gameplay και αναπτυξη χαρακτηρων παρα 1.000 ωρες ανουσιου grinding σε ενα MMO ας πουμε!

Console Gaming VS PC Gaming 4 years 10 months ago #48

• GrayFox46
  • GrayFox46's Avatar
  • Geia-xara-unboxer
  • Thank you received: 290
Captain_Zaraki wrote:
Αλλα με την λογικη αυτη φιλε μου, του παιζω μια φορα και τελος, δεν θα επρεπε να αγοραζεις τιποτα.Θα αγοραζες να παιξεις Tetris που δεν τελιωνει και ποτε.
Σημασια εχει η εμπειρια που αποκομιζεις απο ενα παιχνιδι.Το TLOU πχ ηταν τρομακτικα καλο οταν επαιζα και θα το θυμαμαι ως ενα κορυφαιο παιχνιδι του ειδους...Το God of War 3 με αφησε να θυμαμε το τελος μια επικης τριλογιας και το εχω τερματησει 2 φορες μεχρι στιγμης.Τα παιχνιδια τελωσπαντων εχουν την αξια που εσυ θες να τους δωσεις.Προτειμω 12 ωρες χορταστικου campaign με δραμα, πολυ καλο gameplay και αναπτυξη χαρακτηρων παρα 1.000 ωρες ανουσιου grinding σε ενα MMO ας πουμε!

TLOU και GOW3..... Τι παιχνιδάρες ΘΕΕ μου :woohoo:
http://www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM[IMG]www.mariowiki.com/images/9/95/Frog_Mario_SM